logo Silvarium tisk

Péče o stromy v několika letech po jejich vysazení je zásadní pro to, zda přežijí do dospělosti, kdy začnou plnit svou ochlazovací funkci. Platí to nejen pro stromy vysazené ve městech, ale také pro aleje v krajině. Vyhodnocením dat o růstu 6000 nově vysazených stromů to zjistili studenti a akademici studijního programu arboristika na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity (Mendelu). Škola o tom informovala v tiskové zprávě.

Studenti a studentky měli od roku 2000 k dispozici patnáct témat bakalářských a diplomových prací s jednotným zadáním. Měli najít 400 nově vysazených stromů, zjistit o nich co nejvíce údajů od momentu vysazení a následně zhodnotit jejich stav a porovnat je s úrovní povýsadbové péče. „Druhá věc, která nás zajímala, byla samotná mortalita a perspektiva těch stromů. To znamená, jestli mají potenciál dožít se dospělosti, či ne. Stromy totiž své funkce, jako je ovlhčování a ochlazování prostředí, plní především až dorostou větších rozměrů a ujmou se na novém stanovišti, tedy nejméně dvacet let po výsadbě,“ popsal zaměření průzkumu garant iniciativy Jiří Rozsypálek.

Péči není nutné věnovat pouze stromům vysazeným v městském prostředí, ale i těm v krajině, zejména, pokud jde o stromy v budoucí aleji. „Alejový strom ze školky není hotovým produktem. Je to strom, kterému je nutné věnovat další intenzivní péči, ať už z hlediska řezů, závlahy či obrany vůči chorobám a škůdcům. Korunka, kterou má při zakoupení a která vypadá pěkně, je zelená, zakulacená, je takzvaně dočasná koruna, což je koruna, kterou během deseti až patnácti let života stromu na lokalitě vlastně úplně zruším, vyřežu ji. Většinou totiž ve městech potřebujeme, aby stromy měly takzvanou podchodnou nebo podjezdní výšku, což jsou dva až čtyři metry,“ dodal Rozsypálek.

Kromě pravidelného řezu je zejména ve městech důležitá i závlaha. Podle arboristů by ale neměla být celoroční, pouze v obdobích sucha. „Lepší je pak dát více vody méně často. To znamená raději přibližně ve čtrnáctidenním intervalu k výsadbě nalít sto až sto padesát litrů vody než co dva dny pět litrů,“ doplnil arborista.

Data o kondici nově vysazených stromů v městském prostředí odborníci představili na výročním setkání Nadace Partnerství, jehož se zúčastnili i zástupci ministerstva životního prostředí. Státní dotace se dosud zaměřovaly hlavně na samotnou výsadbu stromů. Odborníci chtějí dosáhnout toho, aby dotační tituly směřovaly i na péči o vysazené stromy.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě