logo Silvarium tisk

Ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený uvedl, že tím že do lesa pustí světlo, umožní stromům, aby měly hluboké koruny a ty mohly lépe odolávat napadení kůrovce. Stromy budou stabilnější s lepším kořenovým systémem a celkově v dobré kondici. Díky tomuto rozvolnění se v lese vytvoří výborný biotop nejen pro jeřábka lesního nebo tetřeva hlušce, ale i pro řadu brouků a ostatních druhů.„Posláním národního parku samozřejmě je, abychom v horizontu dlouhých desítek let ten les jednoho dne opustili a nechali ho vlastnímu osudu. Tím, co se teď v lese dělá a co je úplně jiné než v hospodářském lese a tím, že se nepěstuje plošně plantáž, která se za sto let vykácí, se zde startuje směr k samovolnému vývoji lesa," dodal člen rady NP Šumava Jakub Hruška.V okolí Borové Lady z tohoto důvodu zmizí na 1 500 hektarech každý druhý strom. „Jedná se o stromy, které jsou sice relativně nízké, ale co je podstatné, mají dlouhé koruny. My chceme, aby koruny dlouhé zůstaly a nezkracovaly se. Pokud bychom zde nesnížili stav stromů, odumíraly by neustále stromům spodní větve," vysvětluje nový princip péče o mladé porosty vedoucí odboru péče o lesní ekosystém Správy NP Šumava Jan Kozel. Správa Národního parku Šumava tímto způsobem ozdraví les přibližně na 15 procentech území celého Šumavského parku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě