Strážci parku vytasili i další zbraň. Vyzývají místní obyvatele, aby přišli s pilou na dříví do lesů, kde zůstalo po zimě množství vrcholových zlomů. Kvůli hrozbě napadení kůrovce ho chtějí pokácet co nejdříve. „Kůrovec primárně vyhledává oslabené stromy a ty pak napadá. Stromy, které mají po zimě zlomené špičky, jsou pro něj velmi atraktivní," upozornil vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa.
DŘEVO ZA DESETIKORUNU
KRNAP nabízí lidem kubík palivového dřeva na topení při samovýrobě za symbolických deset korun. Běžná cena je sedminásobná. „Po dohodě s místním lesním je možné přijet do lesa a lesníkem vyznačené stromy si vykácet a odvézt," upřesnil Jansa.
Zájemci o samovýrobou se můžou obrátit na územní pracoviště Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně, Vítkovicích v Krkonoších, Peci pod Sněžkou, Harrachově, Černém Dole a Horním Maršově. Tam se dozví podrobnosti a místa, kam si pro dřevo mohou přijet. Lokality s vrcholovými zlomy se vyskytují po celých Krkonoších, od Harrachova po Žacléř, od nejnižších až po horní hranici lesa na celkové ploše 1300 hektarů. Správa KRNAP odhaduje celkový objem na 1000 kubíků.
Celý článek najdete zde.