logo Silvarium tisk

Iva Kubánková, moderátorka
Už více než 10 let likviduje jasany napříč Českem houbové onemocnění chalara. Účinný prostředek proti němu se doteď nepodařilo najít. Lesníkům tak nezbývá nic jiného, než napadené stromy vykácet. Problém se nevyhnul ani lužním lesům v Litovelském Pomoraví na Olomoucku. Z tamních hospodářských porostů už tento druh téměř vymizel.

Petra Klimková, redaktorka
Další jasan, který musel k zemi, stejně jako tisíce před ním, i tento napadla mikroskopická houba původem z Asie. Nebýt lesníků, časem by se vyvrátil sám.

Jan Klusáček, lesní správce, Lesy ČR
Problém zde nastal zhruba okolo roku 2010. Nyní v současné fázi pouze dokácujeme zbytky jednotlivých stromů, které asanujeme z důvodu toho tak, jak jsou napadány.

Petra Klimková, redaktorka
Ještě před 10 lety bylo v Litovelském Pomoraví jasanů asi 40 %, v hospodářských lesích jich teď zbývá jen 5 %. I tady byl ještě nedávno hustý porost. Jasany sem lesníci už nevracejí, chalara by zlikvidovala i mladé stromky. Kromě javorů a lip se tu teď sází hlavně duby.

Jan Klusáček, lesní správce, Lesy ČR
Tady toto je porost zhruba starý teď 10 let a než se dostane do mýtného věku, potrvá to ještě dalších zhruba 100-150 let.

Petra Klimková, redaktorka
V přírodních rezervacích je jasanů pořád kolem 40 %. Velká část z nich leží ale jako mrtvé dřevo na zemi. Na vývratech je dobře vidět, proč stromy spadly, chybí jim kořeny.

Václav Polášek lesník, Správa CHKO Litovelské Pomoraví
Začínají schnout jednotlivé větve v korunách a tím, jak ten strom přestává mít funkční korunu, tak ta situace omezuje růst kořenů, kořeny se zmenšují až na minimum a strom se potom při sebemenších poryvech větru může vyvrátit.

Petra Klimková, redaktorka
Tam, kde stromy ohrožují návštěvníky, jde i v přísně chráněných oblastech příroda stranou. Kvůli bezpečnosti nechávají i sami správci CHKO přímo v přírodní rezervaci nebezpečné jasany vykácet. Například kolem cyklostezky, jako je tato, už takové jasany téměř nerostou. Starosta Střeně by chtěl podobného stavu dosáhnout i kolem silnic.

Jiří Nevima, starosta Střeně /nez./
Postupně se nám množí případy, kdy vlastně naše zásahová jednotka sboru dobrovolných hasičů většinou ve večerních hodinách vyjíždí k likvidaci spadeného stromu přes cestu.

Petra Klimková, redaktorka
Třeba tady u silnice ze Střeně do Lhoty nad Moravou už s jejími správci označili několik stromů, které hrozí pádem. Zmizet by měly ještě do konce března. Petra Klimková, Česká televize, Litovelské Pomoraví.

ČT 1

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě