Přihlásit

Napadené stromy v Litovelském Pomoraví (ČT 1)

Iva Kubánková, moderátorka
Už více než 10 let likviduje jasany napříč Českem houbové onemocnění chalara. Účinný prostředek proti němu se doteď nepodařilo najít. Lesníkům tak nezbývá nic jiného, než napadené stromy vykácet. Problém se nevyhnul ani lužním lesům v Litovelském Pomoraví na Olomoucku. Z tamních hospodářských porostů už tento druh téměř vymizel.

Petra Klimková, redaktorka
Další jasan, který musel k zemi, stejně jako tisíce před ním, i tento napadla mikroskopická houba původem z Asie. Nebýt lesníků, časem by se vyvrátil sám.

Jan Klusáček, lesní správce, Lesy ČR
Problém zde nastal zhruba okolo roku 2010. Nyní v současné fázi pouze dokácujeme zbytky jednotlivých stromů, které asanujeme z důvodu toho tak, jak jsou napadány.

Petra Klimková, redaktorka
Ještě před 10 lety bylo v Litovelském Pomoraví jasanů asi 40 %, v hospodářských lesích jich teď zbývá jen 5 %. I tady byl ještě nedávno hustý porost. Jasany sem lesníci už nevracejí, chalara by zlikvidovala i mladé stromky. Kromě javorů a lip se tu teď sází hlavně duby.

Jan Klusáček, lesní správce, Lesy ČR
Tady toto je porost zhruba starý teď 10 let a než se dostane do mýtného věku, potrvá to ještě dalších zhruba 100-150 let.

Petra Klimková, redaktorka
V přírodních rezervacích je jasanů pořád kolem 40 %. Velká část z nich leží ale jako mrtvé dřevo na zemi. Na vývratech je dobře vidět, proč stromy spadly, chybí jim kořeny.

Václav Polášek lesník, Správa CHKO Litovelské Pomoraví
Začínají schnout jednotlivé větve v korunách a tím, jak ten strom přestává mít funkční korunu, tak ta situace omezuje růst kořenů, kořeny se zmenšují až na minimum a strom se potom při sebemenších poryvech větru může vyvrátit.

Petra Klimková, redaktorka
Tam, kde stromy ohrožují návštěvníky, jde i v přísně chráněných oblastech příroda stranou. Kvůli bezpečnosti nechávají i sami správci CHKO přímo v přírodní rezervaci nebezpečné jasany vykácet. Například kolem cyklostezky, jako je tato, už takové jasany téměř nerostou. Starosta Střeně by chtěl podobného stavu dosáhnout i kolem silnic.

Jiří Nevima, starosta Střeně /nez./
Postupně se nám množí případy, kdy vlastně naše zásahová jednotka sboru dobrovolných hasičů většinou ve večerních hodinách vyjíždí k likvidaci spadeného stromu přes cestu.

Petra Klimková, redaktorka
Třeba tady u silnice ze Střeně do Lhoty nad Moravou už s jejími správci označili několik stromů, které hrozí pádem. Zmizet by měly ještě do konce března. Petra Klimková, Česká televize, Litovelské Pomoraví.

ČT 1

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o přípravě protipožární prevence

Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o…

Lesnictví

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem...

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Lesnictví

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny v roce 2023 slaví 100 let od svého vzniku, 100 let kontinuální péče o lesy Mendelovy univerzity. Při této...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty lesnické a dřevařské

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty…

Lesnictví

Doplněn odkaz na iVysílání. Fakulta lesnická dřevařská České zemědělské univerzity v Praze spolu s Českou televizí a dalšími partnery natočila dokument věnovaný budoucnosti českých lesů...

Populární zprávy

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Lesnictví

Zobrazeno:5319

Aktualizováno o vyjádření ČLS. Novela zákona o myslivosti, kterou nyní připravuje ministerstvo zemědělství (MZe), by měla zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Hlavním...

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Lesnictví

Zobrazeno:5247

Ekonomickým ředitelem Lesů České republiky se 1. ledna 2023 stane Daniel Szórád. Jmenuje ho generální ředitel Dalibor Šafařík.

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Lesnictví

Zobrazeno:3767

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního...

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Lesnictví

Zobrazeno:3742

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus. Do funkce ho k 2. lednu jmenoval na základě doporučení výběrové komise prezidentův kancléř Vratislav Mynář...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby