Čtvrtým rokem je na postu ředitele Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan. Nyní se potýká s kůrovcem, kvůli kterému padly v Gránickém údolí nejméně dvě desítky vzrostlých smrků.
* Kde se v Gránickém údolí kůrovec vzal?
Kůrovec je všude tam, kde jsou smrky. Řádí v kraji Vysočina, v Jihomoravském kraji a také v Moravskoslezském kraji. Tedy všude okolo. Letos se kvůli obrovskému suchu napadených stromů objevilo více. Stromy jsou kvůli suchu oslabené a nemají sílu a schopnosti se kůrovci dostatečně bránit.
* Kůrovec napadá jen smrky?
Kůrovec smrkový většinou ano. Kůrovců existuje však mnoho druhů, například borový, lesklý a další.
* Které úseky, o které se starají Městské lesy Znojmo, jsou kůrovcem napadené nejvíce?
Nejhůře je na tom oblast Ctidružic a Blížkovic. Je to dané tím, že v těchto porostech převažuje právě smrk.
* Od loňska padlo kvůli kůrovci téměř dvě stě stromů. Jde jen o Gránické údolí?
Přesné číslo je sto osmdesát stromů. Ty jsme museli pokácet v Gránickém údolí a v Městském lesíku. Kdybychom počítali vytěžené stromy kvůli napadení kůrovcem v rámci celých Městských lesů Znojmo, pak půjde o tisíce stromů.
* Nahrazujete pokácené stromy novými?
Samozřejmě. V letošním roce jsme vysázeli více než dvě stě tisíc sazenic. Z toho dva tisíce čtyři sta sazenic v Gránicích a Městském lesíku. V Gránicích se také často využívá přirozeného zmlazení lesa. Daří se to zde hlavně u javorů či jasanů. Celkové náklady na zalesnění jsou v řádech statisíců korun.
* Dá se kůrovci bránit?
Obrana spočívá především v prevenci. Jedná se o neustálé vyhledávání a odstraňování napadených stromů, aby se zabránilo nové generaci kůrovce napadnout další stromy. Kůrovec patří mezi kalamitní škůdce, takže při optimálních podmínkách nekontrolovatelně napadá další a další stromy.