Jizerské hory - Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor uzavřela další rok a vystavila malé bilancování. Na dobročinné projekty, které pomáhají Jizerským horám a jejich okolí, přispěla v loňském roce částkou 1 097 238 korun.
"Díky tomu pomohla například s obnovou návštěvnické infrastruktury v Jizerskohorských bučinách, ekologickou výchovou dětí, rekonstrukcí vyhlídkových míst na Jizeře a Krásné Máří, knihou věnovanou Gustavu Ginzelovi, časopisu Krkonoše-Jizerské hory a řadou dalších výzkumných, ochranářských i osvětových projektů. „Jsem velice rád, že se ochraně přírody věnuje řada aktivních lidí a my můžeme jejich činnost tímto způsobem podpořit. I díky nim se stav nejen Jizerských hor za poslední roky výrazně zlepšuje," říká ředitel nadace Ondřej Petrovský.
Jedním z dlouhodobějších projektů je Obnova rašeliniště v přírodní rezervaci Nová Louka, kde nadace vynaložila téměř dvě stě tisíc korun. Cílem je zvýšit retenční schopnost krajiny přírodě blízkým způsobem. Revitalizaci rašeliniště odvodněného sítí příkopů provádí pomocí kaskády 380 dřevěných přehrážek tak, aby se hladina podzemní vody mohla navrátit k povrchu a cenný biotop se mohl dále přirozeně obnovovat a posílila se populace chráněných rostlin.
Jizersko-ještědský horský spolek získal unijní dotaci, ale další část peněz si musel sehnat. „Většinu prostředků nám věnovaly regionální firmy i obce, za což jsem velice rád. Na nápravu vodního režimu a zadržování vody v krajině se budeme zaměřovat i v budoucnu," přislíbil Petrovský.
Významným projektem je i zvyšování stability lesních porostů. Devět obcí, na jejichž pozemcích výsadby proběhly, do projektu vložily částku přesahující půl miliónu korun. Podařilo se vysázet 15 000 kusů tzv. melioračních a zpevňujících dřevin jako jsou duby, buky nebo jedle, které zvyšují druhovou skladbu lesa. „Ta je nezbytná pro dlouhodobě stabilnější lesní porosty. Jednalo se převážně o podsadby, které směřují ke vzniku prostorově strukturovanému lesu. Takové lesy jsou odolnější, zejména proti poškození větrem," vysvětluje Petrovský.
Loni vydala nadace již pošesté kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017. Pro velký zájem jich vytiskli patnáct set. Výtěžek z jejich prodeje putuje do Jizerských hor na obnovu rašeliniště a na opravu návštěvnické infrastruktury. Kalendář vzniká z fotografické soutěže, kterou nadace vyhlašuje každým rokem v březnu a nejinak tomu bude i letos. Nejlepší snímky si lidé také prohlédnou na putovní výstavě v OC Nisa Liberec.
Letos plánuje nadace veliké změny. „Za 23 let naší historie jsme v Jizerských horách pomohli stovkám menších i větších projektů částkou přesahující 18 milionů. Rádi bychom tyto zkušenosti uplatnili i v dalších místech naší republiky. S tím souvisí i připravované rozšíření účelu naší nadace, obsahu aktivit a plánovaná změnu názvu, která nastane k 1. března. Nový název bude Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Hlavní poslání však zůstane stejné podpora projektů pro ochranu a obnovu hodnot přírodního a krajinného prostředí a na Jizerské hory samozřejmě nezapomeneme," uvedl Petrovský."