Liberecký kraj – Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor vyhlásila již čtrnáctý ročník grantového programu ekologické výchovy dětí. Podporovány jsou projekty škol i organizací pracující s mládeží, které mají za cíl prohlubovat vztah nejmladší generace k přírodě. Žádosti, které jsou k dispozici na internetových stránkách nadace, je možné zasílat až do konce ledna. „Projekty by měly klást důraz na práci v terénu. Míněna je například výzkumná práce, pozorování živočichů či rostlin, péče o přírodní zajímavosti, ekosystém lesa, regionální problémy a podobně. Důraz je kladen i na samostatnou aktivitu dětí. Přednost bude dána projektům s přímou vazbou na Jizerské hory," říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.
Řada škol a aktivních pedagogů by se ráda věnovala většímu zapojení ekologicko výchovných projektů, ale v rozpočtech škol na tyto aktivity chybí často prostředky. Právě s tímto má grantový program pomoci. Vprůběhu února proběhne vyhodnocení všech projektů poradním sborem složeným z řad odborníků a těm nejlepším bude poskytnuta finanční podpora. Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor na tomto programu spolupracuje s Lesy České republiky a Správou CHKO Jizerské hory, kde je možné mimo jiné i samotný záměr konzultovat.
„Domníváme se, že nedílnou součástí ochrany přírody je také kultivace vztahu veřejnosti k ní a kde začít jinde, než u mladé generace. Každoročně motivujeme školy a organizace pracující s mládeží k vytváření vlastních projektů ekologické výchovy. Jsme si však vědomi, že prostředků na realizaci těchto aktivit se školámčasto nedostává. Krom odborného zázemí pomáháme tedy těmto institucím také finančně," vysvětluje Petrovský. Grantový program ekologické výchovy dětí je pravidelně vyhlašován již od roku 2003 a v jeho historii bylo podpořeno 164 projektů celkovou částkou přesahující 2 miliony korun. Zájem škol plynule stoupá a ukazuje tak zvyšující se zájem pedagogů o tuto problematiku. Vše samozřejmě závisí i na finančních prostředcích, které se podaří nadaci na tento záměr získat od svých dárců. Každoročně se tak obrací na společnosti, které jsou ochotny grantový program podpořit. „Prostředky nám poskytují převážně regionální společnosti, bez jejichž pomoci by byl celý projekt nemyslitelný," uzavřel Petrovský.
Nadace pomůže školám a učitelům s ekologickou výchovou (Liberecký deník)
Monitoring médií
- úterý 21. duben 2026
- Hnutí Duha žádá po Macinkovi veřejnou omluvu za výrok o terorismu (ČTK)
- Motoristé ochranu přírody neoslabují, reagoval Červený na nedělní demonstraci (ČTK)
- Videozáznamy z konference Agrolesnictví v Česku – 10 let společné cesty (agrolesnictvi.cz)
- Upozornění pro návštěvníky Brd (vls.cz)
- U Drábských světniček hnízdí sokol, stavební práce na obnově turistické infrastruktury zahájí Lesy ČR až v létě (lesycr.cz)
- Liberecký kraj podpoří akce CHKO Lužické hory a Kokořínsko – Máchův kraj (ČTK)
- Praha dá na projekty zlepšující životní prostředí 44 mil. Kč, více než loni (ČTK)
- Gruzie zahájila obnovu lužních lesů u hranic s Arménií a Ázerbájdžánem (ct24.cz)
- pondělí 20. duben 2026
- Lidé v Praze demonstrovali za změny ve vedení ministerstva životního prostředí (ČTK)
- Plzeň nechá 150 poškozených stromů dožít jako útočiště pro rostliny i živočichy (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Včera... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 5 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 6 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 6 dnyA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 1 týdnemHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemA jak škatule a Mondi ? -
Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (TZ MZe)
, Před 1 týdnemNa Maramureši naftu nepotřebujou a jak jim to v lese jede. :-) ...













