Reakce na článek z 19. ledna 2017 na iDNES.cz „Senátní návrhy budou ničivé, obává se Brabec o osud národních parků" Dne 18. ledna 2017 jsem se zúčastnila projednávání novely Zákona o ochraně přírody a krajiny v Senátu PČR. Jelikož projednávání nedopadlo tak, jak si Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Brabcem představovalo, očekávala jsem reakci, která na sebe nenechala dlouho čekat.
Je zarážející, že nad novelou, která měla být dle slov ministra Brabce vyvážená, jásají ekologové z Hnutí Duha a nejenom samospráva šumavských obcí se chytá za hlavu.
Proti znění novely bez pozměňovacích návrhů jsou Regionální agrární komora JČ kraje, Lesy ČR, Dozorčí rada LČR, spolky a v neposlední řadě také kraj Jihočeský a Plzeňský. Ministr Brabec uvádí, že schválené změny zákona Senátem budou mít ničivé následky v národních parcích a odstraní se všechny dlouhodobé cíle. Kdyby si pozorně svou novelu zákona přečetl, tak by zjistil, že například u zóny kulturní krajiny dlouhodobý cíl absolutně chybí. Do budoucna se tedy s kulturní krajinou nemá počítat?
Další věcí, kterou by si pan ministr měl prostudovat, je proces schvalování územního plánu. Jeho fabulacím o stavbách golfových hřišť a akvaparků v národních parcích nemůže snad už nikdo normální věřit. Pokud není pozemek zahrnut do územního plánu, jako pozemek určený k zastavění, tak na něm zrealizovat jakoukoliv stavbu nelze. K územnímu plánu se musí, a to souhlasně, vyjádřit orgán ochrany přírody, což je na území Národního parku Šumava Správa Národního parku Šumava. To všechno by měl ministr Brabec vědět a přestat ohlupovat veřejnost.
Ministerstvo životního prostředí na novele pracovalo dva a půl roku a mělo najít kompromis. S kým ale tuto novelu skutečně vytvářelo?
Všechny připomínky šumavských samospráv byly zamítnuty a dál se o nich nediskutovalo. Možná toto považuje ministr Brabec za zapojení samospráv do projednávání. Asi bylo hlavní shodnout se na novele s ekology z Hnutí Duha. A to se, jak je vidět a slyšet, podařilo.
Jana Hrazánková, Starostka Borových Lad