logo Silvarium tisk

BRDY Středočeští policisté mohou to, co žádní jiní v Česku. Létat s drony. „Úřad pro civilní letectví vydal povolení k létání, a v květnu jsme tak drony začali používat. Do terénu budou nasazovány v maximální možné míře," přibližuje Monika Schindlová. Nasazení v nedávno otevřené Chráněné krajinné oblasti Brdy umožní nejen monitorovací, ale také hlídkové lety. Drony by měly odhalit také černé skládky a krádeže dřeva.
Hejtmanství policistům nové „hračky" koupilo za dva miliony korun. Dva drony bude obsluhovat sedm zvlášť proškolených lidí.
Podle policie mají zakoupené stroje, které vyrobili experti Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany, vynikající parametry. Letouny jsou skládací a vejdou se do kufru auta. Jen půl metru vysoký dron pohání šest rotorů, létá maximálně padesátikilometrovou rychlostí, pokud mu dochází energie v bateriích, je schopen se včas vrátit. Kromě HD kamery jsou oba vybavené ještě termokamerou. To kdyby v hustém lese pátraly třeba po ztraceném turistovi.
Navíc jsou poměrně tiché, takže by měly být pro přírodu šetrné. Ohledně létání v brdské chráněné krajinné oblasti nicméně došlo mezi strážci pořádku a strážci přírody k dohodě. „Naše regionální pracoviště je domluveno na monitoringu nelegálních vjezdů do CHKO a rozdělávání ohňů," vysvětlila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
O využívání dronů uvažují policisté i jinde v republice, situaci ale komplikuje nedávná novela zákona o ochraně krajiny a přírody, ta zakazuje jejich pohyb v národních parcích. Proti používání dronů se ohradili především ochránci přírody. Vadí jim, že stroje hlukem plaší zvěř.

Pomoc pro energetiky

Bez potřebných povolení jsou zatím na rozdíl od policistů energetici, kteří by chtěli využít technologie ke kontrole elektrických rozvodů v krajině na hůře přístupných místech. Zatím se věnují zkouškám systému. „Projekt byl zaměřen na kontrolu stavu izolace z horní strany vodičů izolovaného vedení vysokého napětí lesem. Výběr a zaměření souvisely s dalším pilotním projektem: Detektor poruch izolovaných vodičů vysokého napětí, v rámci kterého jsou na vybraných vedeních instalovány detektory poruch umožňující detekovat pád větve na vedení," vysvětluje člen představenstva ČEZ Distribuce Radim Černý.
Energetikům testování nad lesním terénem na Domažlicku a Broumovsku potvrdilo, že s pomocí dronů jsou schopni rychle a přesně odhalit poškozené části vedení. „Kladem je určitě snadná manipulace, mobilita, využití v nepřístupném terénu a levnější provoz oproti využití pilotovaných strojů," řekl Radim Černý. Zároveň upozornil, že bezpilotní letouny by měly kontrolovat také rozvodny. Cvičně proto ze vzduchu pořídili například snímek rozvodného zařízení v Řeporyjích, které zásobuje elektřinou metropoli a okres Praha-západ.
Drony jsou obecně stále využívanější technikou. Doposud sloužily především k fotografování či natáčení dokumentů. V budoucnu by mohly pomáhat i jinde. Testy už s nimi prováděli také hasiči. „Pro naše účely si mohli naši lidé létání s drony vyzkoušet. Testovali jsme jejich využití třeba ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni. Nicméně vzhledem ke komplikované legislativě zatím budeme využívat spíše spolupráci s policií. V případě Brd by to tak už mělo při požárech fungovat," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.
Nabízí se využití i na silnicích, kde by mohly bezpilotní stroje dohlížet na dopravní situaci. Podle policie jde ale zatím jen o teorii, pravidla pro používání strojů k podobným účelům by musela být striktně vymezena. Problematický je už pohyb strojů přímo nad silnicemi plnými aut. Z bezpečnostních důvodů není ze zákona možné létat nad obydlenými oblastmi, zdroji pitné vody a poblíž letištních ploch. Například loni v květnu narušil dron, který létal poblíž Kněževsi, letecký provoz na letišti Václava Havla. Vzhledem k vstupu stroje do prostoru vzletu a přistání dopravních letounů muselo šest linek změnit čas odletu či dosednutí na ranvej.

***

Souvislosti

Technické vychytávky v akci

Moderní technologie využívají především policisté pro pořízení důkazního materiálu. Strážníci mají při pochůzkách k dispozici minikamery umístěné většinou na uniformě. Někdy jsou zařízení maskovaná, třeba jako propisovací tužka v kapse košile či jako miniaturní kamera ukrytá v brýlové obroučce. Termovize neboli zařízení, které reaguje na zdroje tepla, pak slouží nejen policistům, ale také záchranářům. Často jsou tak schopní objevit ztraceného či zraněného člověka v nepřehledném a špatně přístupném terénu – například z vrtulníku. Pomocníkem firem pečujících o městské kanalizace je speciální kamerový systém, který je schopný zmonitorovat i obtížně přístupná místa podzemních labyrintů. V neposlední řadě se na trhu objevuje stále více publikací, jejichž stránky plní obrazový materiál pořízený z nadhledu. Snímky měst, památek a přírodních zajímavostí z ptačí perspektivy pořizují drony.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě