V jízdárně zámku Kozel dnes začne výstava Zlatý věk obor - historie obornictví v Čechách. Váže se k letošnímu tématu Národního památkového ústavu Krajina, kulturní i přírodní dědictví.
Výstava představí na 16 panelech historii obor a obornictví ve světě a v českých zemích, typické stavby v oborách a používané lovecké techniky.„První obory u nás vznikali už ve druhé polovině 13. století. Velký rozmach zaznamenalo obornictví mezi 15. a 17. stoletím a udrželo se až do současnosti. Samotné téma obornictví je zajímavé tím, že když se rozhlédnete po české krajině, tak každý zámecký areál má nějakou oboru, bažantnici anebo obecně lovecké zařízení. Obory sloužily nejen k lovu zvěře, ale také k chovu," řekl David Tuma z Národního památkového ústavu, který je autorem výstavy.
Národní památkový ústav se snaží pomocí projektu NAKI zmapovat kolik je v České republice obor a podobných zařízení. Od loňského roku jich zatím napočítali kolem tisíce, ať už provozovaných či zaniklých. Ačkoliv byly obory zaměřené především na lesní zvěř, v první polovině 20. století se zde objevily pokusy i o chovy exotické zvěře.Výstava představí i lovecké stavby a obory Plzeňského krajeSoučástí obor jsou i zajímavé stavby.
„Jedná se o stavby lovecké, které v nich stále jsou, i když obory dávno zanikly. Stavby vznikly v 18. století a vychází z francouzských loveckých staveb. Většinou se jedná o centrální stavbu a pavilonovou dispozici, což jsou objekty rozmístěné kolem centrální budovy," doplnil David Tuma.
V Plzeňském kraji jsou významné obory například v zámeckém areálu zámku Kozel, Horšovská obora, Lánská obora, Klokočka, Roštejnská a Jemčická obora nebo Podrážnice, kde je na září ve spolupráci s Lesy České republiky naplánovaná komentovaná prohlídka. Výstava na zámku Kozel potrvá do 3. září. Přednáška k výstavě se uskuteční v jízdárně zámku 25. července od 16 hodin.