logo Silvarium tisk

Na Vysočině klesla minulý rok těžba dřeva ve státních lesích o víc než polovinu na 503.000 metrů krychlových. V roce 2022 vytěžil podnik Lesy České republiky (LČR) v tomto kraji přes 1,146 milionu metrů krychlových dřeva. Těžba byla na území kraje v předchozích letech vysoká kvůli kůrovcové kalamitě. Loňský objem svědčí o návratu k normálnímu nekalamitnímu hospodaření, sdělila mluvčí LČR Eva Jouklová na dotaz ČTK.

Státní podnik Lesy České republiky spravuje třetinu z celkových 208 000 hektarů lesů na Vysočině. Ze stromů pokácených vloni ve státních lesích bylo napadených kůrovcem 76.000 metrů krychlových dřeva, zatímco v roce 2022 vytěžily LČR na Vysočině 408 000 metrů krychlových kůrovcového dříví.

K možnému šíření kůrovce kvůli letošnímu nezvykle teplému počasí začátkem jara mluvčí uvedla, že podnik je připraven. „Vyhledáváme průběžně a těžíme i v zimě, takže aktuální teplé počasí nic nezmění. Rozhodující bude druhá polovina července a srpen,“ doplnila.

V lesích na Vysočině byla podle Českého statistického úřadu v letech 2017 až 2022 nejvyšší těžba dřeva v zemi. Nejvíc stromů lesníci pokáceli v roce 2020, kdy bylo vytěženo 8,71 milionu metrů krychlových dřeva. Předloni bylo z lesů Vysočiny 5,3 milionu metrů krychlových dřeva.

Údaje za rok 2023 ještě statistici nezveřejnili. Majitelé a správci lesů na Vysočině, které ČTK oslovila loni na podzim, vesměs uváděli, že ve smrkových lesích škodil kůrovec méně než předchozí roky. V některých lokalitách už jsou ale dospělé smrky vytěžené.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě