Turisté, kteří si oblíbili Šumavu, míří často i do Bavorského lesa. Naopak na Šumavě přibývá německých turistů. Oba parky mají několik společných projektů a plánují i přeshraniční trasy s ohledem na chráněného tetřeva hlušce.
Právu to potvrdil mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák. „Na Šumavu dorazí ročně přes dva milióny návštěvníků. Letos předpokládáme meziročně nárůst počtu asi o deset procent. Přijíždí například i více Němců a doufáme, že je to i důsledek naší spolupráce s Národním parkem Bavorský les," uvedl Dvořák.
Řada českých turistů potom míří na výlety přes hranice do Bavorského lesa.
„Šumavu už poměrně dobře znám, a tak jsem se o letošních prázdninách vydala k Pasovu. Musím říci, že sem si užila nejen procházky, ale překvapily mě i poměrně příznivé ceny služeb," pochvalovala si studentka Pavla Frintová.
Národní park Šumava uskutečňuje s Bavory hned několik projektů. Jeden je například právě na počítání turistů, kteří na zmíněná území vyrazí. Na řadě míst Šumavy i Bavorského lesa tak nyní stojí automaty, které pomohou zjistit přesný počet návštěvníků. Projekt by měl trvat tři roky a vyjde na 282 tisíc eur (asi 7,3 miliónu korun). „Hradí jej 85 procenty dotace z programu Evropské unie s názvem Česko-bavorská územní spolupráce. Naším partnerem je Správa Národního parku Bavorský les, jejich část projektu, která je zrcadlová, vyjde na 390 tisíc eur (asi 10,6 miliónu korun)," vysvětlil Právu vedoucí projektu Josef Štemberk.
V minulých dnech byla také podepsána koncepce cest s ohledem na ochranu přeshraniční populace tetřeva hlušce. „Trvalá záchrana ohroženého tetřeva hlušce, charakteristického šumavského druhu, nám leží na srdci. Proto bylo v bavorském národním parku klidové území pod názvem jádrová oblast vytvořeno již před mnoha lety," zdůraznil ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl.
Součástí jednání bylo i otevření hraničního přechodu Modrý sloup u Luzného pro pěší turistiku.
„Byl bych velmi rád, aby se o případném zpřístupnění tohoto místa rozhodlo co nejdříve. Posouzení vlivu turistického ruchu na životní prostředí, tedy takzvaná EIA, je nezbytné, jen je to bohužel časově náročnější, než jsem předpokládal," doplnil ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.