BOŽÍ DAR Převážně smrky v současné době potkávají lidé, kteří vyrazí do krušnohorských kopců. Kolem nejvýše položeného zdejšího města Božího Daru to ale chtějí změnit. Městské lesy se zapojily do přeshraničního projektu se saským Annabergem, díky kterému přibudou na horách jedle, buky, javory a jeřáby.
Druhová rozmanitost je velkou výhodou
„Projekt potrvá tři roky, sázet budeme stejně jako letos vždy zjara. Naším cílem je, vytvořit si určitou základnu pro přirozenou obnovu přimísených dřevin v další generaci lesa," řekl božídarský lesní správce Karel Picura.
Čím rozmanitější les bude, tím bude také odolnější proti kůrovci, suchům nebo větru. Lesní správce upozornil, že ve vyšších oblastech Krušných hor s převládajícími smrky by vždy měla být deseti až dvacetiprocentní příměs jiného druhu.
Kromě stromů se chtějí lesáci zaměřit také na ochranu proti ničení zvěří. „Hlavním problémem Krušných hor jsou stavy jelení zvěře," vysvětlil Karel Picura.
Česká část projektu vyjde na 205 tisíc eur, přičemž evropská dotace činí 85 procent, a pět procent půjde ze státního rozpočtu ČR. Součástí projektu bude i instalace informačních tabulí, které představí dětem i dospělým les a různé druhy stromů.
Peníze posílá i stát
Do obnovy krušnohorských lesů se vloni pustila i vláda. Schválila program ministerstva zemědělství a životního prostředí na přeměnu lesních porostů, a to z dotačních titulů obou rezortů.
„Program revitalizace Krušných hor se zaměřuje na přeměnu porostů náhradních dřevin i na změnu dřevinné skladby lesů, o kterou jde i správci lesů ve vlastnictví Božího Daru," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.