logo Silvarium tisk

Vladimír KROC, moderátor 
Na Sibiři hoří skoro 1 000 000 ha lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí. Zákon to umožňuje, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody. Ve studiu je kolega Libor Dvořák, dobrý den. 

Libor DVOŘÁK, komentátor Českého rozhlasu 
Dobrý den tobě, Vláďo i všem našim posluchačům. 

Vladimír KROC, moderátor 
V Krasnojarském kraji podle údajů místních úřadů zuří 126 lesních požárů na ploše přesahující 7 000 ha, v Irkutské oblasti stovka požárů na více než 285 tisících hektarech, jaké jsou příčiny tak rozsáhlých požárů? 

Libor DVOŘÁK, komentátor Českého rozhlasu 
Tak já jsem se dočetl, protože to mě zajímalo taky, že z 99 % jsou ty požáry způsobeny samotnou přírodou, protože v lesích je příliš sucho a na Sibiři v té oblasti, o které se teď bavíme, jsou docela běžné takzvané suché bouřky, tedy je bouřka, ale neprší, to znamená, že když někam udeří blesk a zapálí strom, tak to rázem hoří. Já bych se Vláďo ale rád vrátil k tomu, co jsi naznačil hned na samém začátku, velmi paradoxně působí ten zákon z roku 2015, který opravdu se chová víceméně jako účetní a říká bude-li škoda menší než případné náklady na hašení požárů, tak nechat ten les /nesrozumitelné/. Pak jsem tam našel vyloženě orwellovský pojem, že těmhletěm místům, kde se požáry prostě nechají vyhořet, těm se říká zóna kontroly, to mě opravdu zarazilo nesmírně, ale je to do značné míry způsobeno tím, že Rusové, jak se zdá, na hašení takovýchto požárů prostě nemají kapacity a v poslední době nemají ani peníze, to je patrně také důvod, proč byl ten zákon vůbec schválen, proč Dumou prošel, řada ruských publicistů ale tvrdí, že bývá i zneužíván. 

Vladimír KROC, moderátor 
Loni v létě v Rusku shořely lesy na 10 milionech hektarů, si těžko představit. Obvykle se každý rok vykácí stromy na ploše okolo milionu hektarů. Vycházím z údajů serveru NEWSru.com, jaký dopad to může mít na tamní ekosystém? 

Libor DVOŘÁK, komentátor Českého rozhlasu 
No, samozřejmě je to zničující dopad, to dá rozum, to si každý koneckonců umí představit, a když už jsi té ekologie, já jsem si vybavil, že 1 sovětský kolega mi někdy v osmdesátých letech říkal, jaké škody vlastně tam, dejme tomu, na té Sibiři nebo v tundře působí, například projetí pásového vozidla obojživelného, když projede někde nějakým mokřadem, tak tam prostě zůstanou koleje, které už nikdy nezarostou, nevím, jestli to nebylo přehnané, ale každopádně člověk sám si také nepočíná v tajze příliš ohleduplně. Vybavil jsem si například novelu slavného ruského autora Valentina Rasputina Požár, která mluví o psychologii lidí, kteří žijí na takovýchto obrovských územích, k tomu možná ještě dodejme, že od Uralu po Tichý oceán dnes žije necelých 20 000 000 lidí, to je koneckonců další důvod, proč se prostě nehasí, protože nejsou lidi, a to tak, že doslova a do písmene. 

Vladimír KROC, moderátor 
Jak vážné je to znečištění ovzduší? 

Libor DVOŘÁK, komentátor Českého rozhlasu 
To samozřejmě vážné je, protože dým z těch požárů z Krasnojarské oblasti dolétá například až do Novosibirska a dalších sibiřských velkoměst a překonává vzdálenost až 1 500 km, úřady mají tendenci tvrdit, že ten dým není škodlivý, pravda je samozřejmě opakem a je samozřejmě otázka, jak při takovéto psychologii zacházení s přírodou budou ty sibiřské lesy dopadat. Na druhé straně jsem docela nedávno někdy minulý týden četl v nějakém západním zdroji, že kdyby se jaksi zplundrované lesy, jak požáry, tak dejme tomu nešetrnou těžbou, všechny zalesnili, že by to významně pomohlo celosvětovému klimatu, že velmi rádi mluvíváme o amazonských pralesích, ale ta sibiřská tajga jaksi zůstává mimo náš zájem, přesto, že by také významně mohla pomoci. 

Vladimír KROC, moderátor 
A je nějaká naděje na zlepšení anebo si lidé ve městech na Sibiři zkrátka budou muset zvyknout na ten letní smog? 

Libor DVOŘÁK, komentátor Českého rozhlasu 
Víš, ono je to tak, že vlastně požáry v tomhle případě spíš než lesů tak rašelinišť bývají každý rok zhruba v tomhletom období, spíše tedy v srpnu i kolem Moskvy, takže zkrátka a dobře, faktem je, že je to největší země na světě, zvládá se to špatně. Vzpomeňme si na požáry, dejme tomu, v Kalifornii, ve Španělsku, v Řecku. Ono je to opravdu velice těžké takový živel zvládat. A obávám se, že Rusové při svém fatalismu asi budou schopni si na tohle zvyknout. 

Vladimír KROC, moderátor 
To znamená, že k tomu přistupují spíš pasivně, berou situaci takovou, jaká je. 

Libor DVOŘÁK, komentátor Českého rozhlasu 
Já bych řekl, že takhle berou celý život. 

Vladimír KROC, moderátor 
To byl kolega Libor Dvořák, děkuju, na shledanou. 

Libor DVOŘÁK, komentátor Českého rozhlasu 
Na slyšenou.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě