Pravidla, která v těchto dnech stanovila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR, by měla zajistit důslednou ochranu přirozených podmáčených smrčin v tomto cenném území.
Podnítilo je výrazné rozmnožení kůrovce v okolních lesích i uvnitř rezervace.
„Máme v ruce aktuální výsledky vyhodnocení vývoje kůrovce v okolních hospodářských smrčinách, ale i ve vlastní rezervaci z posledních let, založené na leteckém snímkování i podrobném terénním monitoringu. Ukazují více než pětinásobný nárůst počtu kůrovcových stromů mezi lety 2017 a 2018. Vyhodnotili jsme, že pokračovat v provádění šetrných asanačních zásahů za těchto okolností je neefektivní," uvedl vedoucí Správy CHKOJ Petr Šaj.
Kůrovec je podle něj i v okolí rezervace rozšířen tak, že rozsah případných zásahů proti němu nastavený v roce 2015 již nemá ekonomický smysl. „Na více než 85 procentech území rezervace, jež má 240 hektarů, již proto nebude prodlužována výjimka z ochranných podmínek rezervace a proti kůrovcům se nebude zasahovat," zdůraznil Šaj.
Správa CHKOJ loni v reakci na mimořádně rychlý nástup kůrovce v NPR Rejvíz vydala tzv. předběžné opatření, které výrazně omezovalo lesnické zásahy ve většině rezervace. „Proti těmto zpřísněným pravidlům se však paradoxně odvolaly ekologické spolky a ministerstvo životního prostředí je z formálních důvodů zrušilo," poznamenal Šaj. V platnosti tedy podle něj byla výjimka z roku 2015, jež umožňovala lesnické asanační zásahy proti kůrovci na větší části NPR.
Celý článek najdete v Právu.