Název: Na Prachově odstraňují následky pohromy
Zdroj: Jičínský deník
Datum: 26.03.2007
Podtitulek: O padesát procent celoroční těžby se "postarala" příroda
Autor: Radovan Sál
Rubrika: jičínsko
Prachov - Kvapem se blíží turistická sezona a na situaci v Prachovských skalách jsme se zeptali správce ing. Vladimíra Tekverka: "Je konec března a my se potýkáme s tím, co napáchala příroda letos 18. ledna."
Tehdy řádila vichřice i na tisícihektarové ploše v majetku rodiny Schliků, z které 600 ha je právě v prachovské oblasti. Tamní les se dá nazvat nestandardní. Není hospodářský, i když byl našimi předky tak založen. Z hlediska zákona je rozlišován kromě hospodářského ještě ochranný a zvláštního určení (to jsou například bažantnice nebo městské lesy).
"Napadený porost je ve speciálním, ochranném režimu. Když jsme zjistili, že o 40 až 50% celoroční těžby se nám postarala příroda, museli jsme okamžitě jednat," informoval ing. Tekverk. Proč okamžitě, když půda nebyla zmrzlá a podmínky
zcela nevhodné na těžební práce? "Odpovědi jsou dvě. Přibližně dvacet zasažených hektarů leží ve vrcholových partiích navštěvovaných turisty a navíc hrozilo děsivé rozmnožení kůrovce," sdělil správce. Téměř 500 kubických metrů dřeva muselo být v rozmoklém prostředí zpracováno a odvezeno. Plno stromů bylo vyvráceno, další zlomeny, hrozily úrazy. K dispozici na svoz byla pouze jedna cesta, která vede na Svinčici.
Jak uvedl Vladimír Tekverk, tak turistická sezona není ohrožena, zrovna tak jako bezpečnost turistů. Podařilo se i opravit zábradlí, lavičky, ale současné panující počasí nedovolilo uvést do dokonalého stavu některé cesty, i když v posledních dnech se situace rychle mění k lepšímu.
Důvodem současné špatné situace je i nevhodný způsob zalesnění, byly k nám importovány smrky z alpské oblasti, kterým se v našich podmínkách nedaří a po 80 až 100 létech skomírají. A to právě nastává.
"Připravujeme novou výsadbu, ale to bude hlavně buk a borovice, a hlavně žádný dovoz, aby bylo zajištěno, že nebude problém s jejich růstem a životností," dodal Vladimír Tekverk. Obnova lesa je otázkou mnoha let.
Josef Koťátko, dlouholetý ochránce přírody, Deníku sdělil: "Sezona začíná na Velikonoce a lze si jen přát, aby se majitelům podařilo odvézt dřevo a uklidit polomy, upravit cesty po těžbě, aby návštěvník byl spokojen a rád se k˙nám vracel."
Schlikové pro to dělají přes nepřízeň počasí maximum.
Foto - Tak to vypadalo v Prachovských skalách po řádění vichru. Většina polomů v místech navštěvovaných turisty je již odstraněna a ti se tu mohou cítit bezpečně.
Foto - Tekverk
Radovan Sál
Monitoring médií
- pátek 13. březen 2026
- Umělá inteligence pomáhá Městským lesům. Na dotazy návštěvníků odpovídají chatboti (salonkyhk.cz)
- Antscan: Revoluční metoda přináší databázi vysoce detailních 3D modelů hmyzu (czu.cz)
- Areál Pražského hradu tvoří ekosystém se vzácnými druhy, ukázal průzkum biologů (ČTK)
- čtvrtek 12. březen 2026
- Sněmovna schválila rozpočet SFŽP s meziročně obdobnými výdaji 45,6 mld. Kč (ČTK)
- Otevřený dopis Andreji Babišovi: Zastavte vyhazovy ředitelů národních parků a destrukci Ministerstva životního prostředí (hnutiduha.cz)
- Další na řadě? Sílí spekulace o odvolání šéfa šumavského národního parku, Motoristé prý chtějí návrat bývalého ředitele Mánka (hn.cz)
- Na jihu Moravy začalo po zimě přibývat požárů porostů, zranili se dva lidé (ČTK)
- Perné úterý hasičů: Během odpoledne zasahovali u požárů napříč celým Zlínským krajem (zlin.cz)
- Upozornění pro návštěvníky Brd (vls.cz)
- InterSucho: Vody v půdě je dost, ale někde méně, než je pro toto období obvyklé (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, VčeraTohle je jen asi padesátý přepis závěru hodnocení ruského ministerstva ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA jarní Jánošící ... -
Ředitel KRNAP Robin Böhnisch končí, odvolán po dohodě s ministrem Červeným
, Před 2 dnyZelení parazité se nám pěkně pochválili navzájem. -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 2 dnyUž i Silvarium jede pecka články(na Rusko je třeba plivnout). UA služba ... -
Únorová Lesnická práce: o nejúspěšnějším lesníku-sportovci a nová rubrika Očima dvou generací
, Před 3 dnyDocela zajímavý, jak to maj vychytaný s dubem obecňáci v Babiné na ... -
Ředitel KRNAP Robin Böhnisch končí, odvolán po dohodě s ministrem Červeným
, Před 4 dnyUž to vypuklo. BÖhnisch, bývalý poslanec ČSSD, se dostal v roce 2018 ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 4 dnyA ještě jeden Feldvidék - ale už s ne tak supr cenama. -
Rostliny v česko-rakouském příhraničí rychle mizí. Nový přeshraniční projekt to chce změnit (jcu.cz)
, Před 5 dny"ponechání tradičně obhospodařovaných lokalit ladem" Jo, kde jsou ty ...













