logo Silvarium tisk

Někteří vysokoškoláci dnes již druhým dnem stávkují na univerzitách za klima. Část studentů na fakultách i přenocovala, plánují zůstat až do pátku. Studenti protestují kvůli klimatické krizi, která se podle nich zhoršuje. Chtějí upozornit na nespravedlnost a neudržitelnost současného společenského nastavení. V Praze se dnes program soustředí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), v plánu jsou další workshopy i debaty. ČTK o tom informovali zástupci hnutí Univerzity za klima, které stávku organizuje.

V noci na dnešek přespalo na třech fakultách UK dohromady asi 100 lidí, desítky studentů nocovaly na univerzitách i v Brně a Olomouci. ČTK to řekla mluvčí hnutí Univerzity za klima Tereza Martinovská. Ve středu stávkovali studenti i v Hradci Králové a Pardubicích, dnes se podle Martinovské připojí k pražské stávce. V Hradci Králové se stávka zaměřila na uhlobarony a fosilní oligarchy.

Cílem studentů je zahájit společenskou debatu. Chtějí, aby byl schválen klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Zároveň požadují zavedení občanských shromáždění a to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného údaje, než je HDP (hrubý domácí produkt). Jde podle nich o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.

Stávku za klima zahájili studenti ve středu na pražském Klárově, poté se rozešli na jednotlivé fakulty, kde rozvěsili transparenty. Na fakultách se konaly přednášky, workshopy, debaty a na některých večer i koncerty. Do stávky se zapojilo 21 fakult z devíti univerzit v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové a Pardubicích. V Praze se stávky účastnilo osm fakult UK, České vysoké učení technické i umělecké vysoké školy.

Stávku organizátoři z iniciativy Univerzity za klima zakončí symbolicky na 17. listopadu pochodem v Brně a v Praze. Při příležitosti Mezinárodního dne studentstva chtějí upozornit, že požadavky studentů z roku 1989 nebyly naplněny. Protesty nejsou podle organizátorů mířené proti univerzitám, jejichž prostory využívají. Stávkující vnímají univerzity především jako prostory pro svobodné a nezávislé myšlení, kam patří i uvažování nad jiným směřování společnosti.

Univerzity za klima je studentské hnutí, které vzniklo v roce 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Protestovat stávkou za klima budou studenti potřetí, hnutí uspořádalo stávky v letech 2019 a 2022.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě