logo Silvarium tisk

Jmelí, které parazituje převážně na listnatých na stromech, se v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji rozšířilo natolik, že odborníci už několik let mluví o kalamitě. Během pár let jmelí dokáže zdravý strom úplně zlikvidovat. Region – Typické keříky jmelí jsou známé jen z listnatých stromů jako jabloně, lípy, javory, břízy, topoly, vrby, akáty a jeřáby. Na Krnovsku lze pozorovat jmelí také v jehličnatých lesích. Jedle a borovice úplně obalené jmelím rostou například v lesích na Ježníku. Je možné, že těžba v lesích jen odkryla výhledy na jehličnany napadené jmelím, takže to opticky vypadá, jako by napadených jedlí a borovic bylo víc, než dříve. Nebo je jmelí opravdu na postupu a začíná ohrožovat už i jehličnaté lesy. Ivan Vrátný z Lesní správy města Krnova se spíš přiklání k variantě, že po kůrovcové těžbě je jmelí v jehličnatých lesích prostě jen víc na očích.

 

Celý článek si můžete přečíst v Opava-Hlučín-Bruntál-Krnov-Novojičínském deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě