logo Silvarium tisk

Spor o nový národní park Křivoklátsko znovu eskaluje. Ochranáři dlouhodobě lobbují za jeho vznik. Část místních se změn obává, definitivně park odmítá a kritizuje ministerstvo. V současném režimu vede dle odborníků profit nad ochranou krajiny. Přitom přibývá druhů na pokraji vyhynutí. Vláda chce proces vyhlašování nejvyššího stupně ochrany spustit v blízkých měsících.

Křivoklátsko – unikátní, pestrá krajina rozpínající se okolo řeky Berounky ve středních Čechách. Místní údolí lemují skály a obklopuje ho rozmanitý lesní komplex, největší v tuzemsku. V něm žijí necelé dva tisíce druhů rostlin a přes 150 druhů ptáků. Desítky ze zdejších organismů jsou ohroženy vyhynutím, mezi nimi například slavný mlok skrvnitý nebo čáp černý. Ochranáři již 14 let prosazují, aby větší část území dostala nejvyšší možnou ochranu.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-15 17:42
A jak to dělaj v Kongu :

https://news.mongabay.com/2022/03/revealed-timber-giant-quietly-converts-congo-logging-sites-to-carbon-schemes/

KISANGANI, Kongo – Nové vyšetřování může odhalit, že velká evropská těžařská firma mohla nezákonně přeměnit více než tucet svých koncesí na dřevo v Demokratické republice Kongo na takzvané koncese na ochranu přírody. Po vytěžení nejcennějšího dřeva z 15 koncesí – pokrývajících území o velikosti Belgie – nyní portugalská společnost Norsudtimber hledá evropské investice do programů uhlíkových kreditů, které bude provozovat z bývalých těžebních míst.

V dokumentu KFBS souhlasila s tím, že bude každé komunitě platit 3 500 $ měsíčně a 8 % z budoucích prodejů uhlíku, a také je bude informovat o kolísání cen uhlíkových kreditů.

Perez Bolengelaka byl na setkání jako zástupce občanské společnosti v Isangi. Říká, že KFBS neprobírala žádné finanční a technické plány, ani nevysvětlovala aktivity projektu, kromě obecného odkazu na ochranu přírody. Neproběhla žádná diskuse o alternativách, které by poskytly lidem žijícím na kočovném zemědělství a řemeslné těžbě dřeva, říká.
-4 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-13 17:43
Bude zajímavé sledovat, jak obdobný problém pořeší za vodou, v nejdřevařštějším státě světa :

https://www.opb.org/article/2022/02/22/oregon-counties-forest-timber-logging-lawsuit-appeal/

"Dřevařské kraje a stát / Oregon / stále diskutují, zda „největší trvalá hodnota“ lesních pozemků spočívá výhradně v jejich schopnosti generovat příjmy z těžby dřeva."
+26 # Přemek 2022-03-10 11:15
Náměstek Dolejský lže,jak když tiskne,protože dojde k omezení aktivit,omezení a zákazy vstupu do parku a následné rozšiřování ploch na zákaz vstupu,,zákaz samovýroby dřeva,ztráta zaměstnání v lese,zákaz sběru lesních plodů, omezování při stavbě domů apod.Zeptejte se lidí na Šumavě,tam jsem to zažil na Prášilech při vzniku NP.Vše se tam zvrhlo a dnes NP Šumava kritizují i lidé,kteří stáli při jeho vzniku a vidí co se tam děje(viz.střílení březích laní za odměnu 1000,-Kč za kus,nezalesňování obrovských holin apod.)např. Ješátko. O zeleném pomatenci Bláhovi,který je veterinář a je nazýván expertem na lesy se nemá cenu vyjadřovat.Z čeho budeme všechny tyto zelené parazity,kteří přibývají jak houby po dešti, živit?
+21 # cvonza 2022-03-10 10:44
Dezinformace a podvod , lidi už nechtěji žádnej park , vše je z našich daní a nikdo neni hlupák . Zrušte CHKO a NP v ČR daň poplatník bude rád , vše je z našich daní a to je všude darmožrou... a povalečů !
+24 # Zelený les 2022-03-09 18:51
Tak je vidět, že Dolejský dostal na MŽP přes hubu. Začal kopat kolem sebe a k tomu si přizval svého bratra, ekoteroristu Bláhu. Je vidět, že jde do tuhého. Z celého článku se musí zvedat žaludek všem, co mají IQ alespoň 10, víc těm ekoteroristickým holomkům nedávám. Slátanina lží, demagogií, propaganda, jako z ruských novin.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě