logo Silvarium tisk

V Dubaji dnes sérií vystoupení světových státníků pokračuje konference OSN o změně klimatu COP28. Jednání by měl zahájit britský král Karel III, očekávají se také projevy saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, německého kancléře Olafa Scholze nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Král Karel se ve Spojených arabských emirátech bude zasazovat o větší celosvětovou aktivitu a odpovědnost v oblasti změny klimatu. Bude to jeho první významný projev na toto téma od září 2022, kdy se stal monarchou.

Po roce rekordních teplot je na letošním summitu vyvíjen tlak na urychlení opatření k omezení změny klimatu. Země se však rozcházejí v názoru na budoucnost fosilních paliv, jejichž spalování je hlavní příčinou klimatické změny.

"Svět se nachází na křižovatce. Na celém světě padají teplotní rekordy. Závažnost klimatických dopadů se zhoršuje a stojí lidské životy i živobytí," řekl ve čtvrtek na zahajovací recepci konference výkonný tajemník OSN pro změny klimatu Simon Stiell.

Hostitelská země, Spojené arabské emiráty, je významným producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a snaží se do debaty o klimatu zapojit i průmysl fosilních paliv. Konferenci letos předsedá ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir, který kvůli své dvojí roli čelil kritice ekologických aktivistů.

Klimatická konference COP28 ve Spojených arabských emirátech skončí 12. prosince. Očekává se účast až 70.000 vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů. Za Českou republiku se jednání zúčastní premiér Petr Fiala a ministr životního prostředí Petr Hladík.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě