logo Silvarium tisk

Ministerstvu životního prostředí se podařilo vyčerpat 70 miliard korun z evropských peněz na projekty zaměřené na zlepšení životního prostředí pro období 2014 až 2020. Peníze dal úřad například na obnovu řek a potoků či výměnu starých kotlů na tuhá paliva v domácnostech. Zájemci o ně podávali žádosti v dotačním programu Životní prostředí (OPŽP), ministerstvo program spravovalo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR) a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

„Podpora směřovala na oblast zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní, také do oblastí zlepšování kvality ovzduší, odpadového hospodářství, ochrany a péče o přírodu a krajinu, energetických úspor a v závěru programu i na projekty na podporu zranitelných domácností, které byly negativně zasaženy zvýšením cen energií," uvedl ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

Do konce období dotačního programu se mimo jiné podařilo vybudovat přes 2000 kilometrů kanalizací a více než 180.000 obyvatel pomoct s připojením k zlepšenému čištění odpadních vod. Vzniklo také téměř 500 kilometrů vodovodů.

OPŽP pro období 2014 až 2020 schválila Evropská komise v dubnu 2015, přičemž první výzvy pro příjem žádostí o dotace ministerstvo spustilo od 14. srpna 2015. Za celé období úřad podpořil více než 10.000 projektů. Letos ministerstvo program finančně uzavřelo.

„Využívání finanční podpory z OPŽP jednoznačně pomohlo a pomáhá k lepšímu zadržování vody v krajině, rozvoji biodiverzity, nakládání s odpady, čistšímu ovzduší nebo lepšímu čištění vody," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Dodal, že program také pomohl obcím a lidem ušetřit peníze na energie například ve školách, nemocnicích, obecních úřadech nebo desítkách tisíc domácností při výměně zastaralých kotlů.

Díky programu podle ministerstva domácnosti vyměnily více než 90.000 starých kotlů na tuhá paliva za moderní a ekologicky šetrné alternativy. Přispělo to podle úřadu ke zlepšení kvality ovzduší na celonárodní úrovni.

Zvedla se kapacita pro recyklaci odpadů o 314.000 tun za rok, uvedlo ministerstvo. Zlepšila se podle něj i péče o krajinu a přírodu. Například díky obnově 70 kilometrů řek a potoků nebo opatřením na podporu zvláště chráněných území a lokalit Natura 2000 na ploše 1,5 milionu hektarů, sdělil úřad. Program podle něj pomohl snížit rovněž emise skleníkových plynů a spotřebu energií.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě