logo Silvarium tisk

Ministerstvo zemědělství bude v příštím roce usilovat o navýšení částky určené na pozemkové úpravy a hledat volné peníze ve vlastním rozpočtu. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Podle ministra Marka Výborného (KDU-ČSL) souvisí pozemkové úpravy s prioritami ministerstva, jako je zadržení vody v krajině a opatření reagující na změnu klimatu. Letos se navýšil rozpočet o 200 milionů Kč a je na něj k disposici 2,35 miliardy. Příští rok by to mělo být 1,7 miliardy Kč.

Ministerstvo uvedlo, že na pozemkové úpravy, tedy projekty a realizace krajinotvorných opatření, se od 1991 dalo 34,5 miliardy korun. V rozpočtu na příští rok je na pozemkové úpravy vyčleněno 600 milionů Kč ze státního rozpočtu a 1,1 miliardy Kč je ze zdrojů Evropské unie.

Podle Výborného by se měly pozemkové úpravy více dostat do povědomí veřejnosti. Poukázal na to, že Státní pozemkový úřad pořádá například akce, jako je Žít krajinou. „Myslím si, že veřejnosti nepříliš dostatečně ukazujeme, jakým způsobem k ochraně krajiny přistupujeme. Že nám jde o to chránit půdu, vodu a další složky životního prostředí ve venkovské krajině. Pozemkové úpravy mají skvělou přidanou hodnotu pro krajinu a její pozitivní proměnu nejen na venkově,“ dodal.

Akce Žít krajinou oceňuje nejlepší navržené a vybudované prvky plánů společných zařízení v krajině. Letos například v kategorii zaměřené na tvorbu a ochranu krajiny zvítězil projekt revitalizace Černého potoka v katastrálním území Klenčí pod Čerchovem v Plzeňském kraji.

ČTK

Komentáře  

+2 # Rensa 2023-11-03 19:02
"na pozemkové úpravy, tedy projekty a realizace krajinotvorných opatření, se od 1991 dalo 34,5 miliardy korun"

Za 32 let méně, než roční dotace do zemědělství. Hlemýžď sprinterem!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě