logo Silvarium tisk

Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.

Pozdní mrazy se podle lesníků objevují skoro každým rokem, ale letos jim předcházelo výjimečně teplé období v únoru a březnu a také rekordní teploty v první polovině dubna. „Vše se tak v přírodě urychlilo asi o měsíc a mráz zastihl rostliny i dřeviny narašené a nakvetlé, některé s malými plody,“ uvedla mluvčí.

Mráz podle ní poškodil rašící stromy a síje na většině území republiky. Lesníci předpokládají, že se s tím porosty vyrovnají. „V případě síjí žaludů dubu je to bohužel nevratný stav. Poškození bylo plošné a mělo různou intenzitu. Důležitý bude nyní dostatek srážek pro následnou regeneraci,“ řekla mluvčí. Rozsah ploch k obnově podnik zatím spočítaný nemá, stejně tak zatím nevyčíslil škody finančně.

Mráz zasáhl především rašící listnáče, zejména buky a duby. Lesníci ale evidují i škody na jedlích a smrcích. „Mráz květy spálil a poškodil i rašící výhony. Předpokládáme, že stromy vyraší z náhradních pupenů. Mladší stromky mohou mít více kmenů, což v budoucnu zhorší jejich kvalitu,“ řekla mluvčí.

Mrazy v lesnictví zasáhly zejména školaře. Podle čtvrtečního odhadu Agrární komory mrazy v lesních školkách způsobily škody zhruba za 500 milionů korun. Ministerstvo zemědělství připustilo, že to může mít negativní dopad na obnovu českých lesů po nedávné kůrovcové kalamitě. Lesy ČR lesní školky nemají.

Jarní mrazy letos postihly především pěstitele ovoce a vinaře. Sklizeň ovoce by měla letos propadnout asi na 30 000 tun z průměru minulých pěti let ve výši 138 000 tun. Agrární komora mrazové škody u pěstitelů zemědělských plodin předběžně odhadla na víc než čtyři miliardy korun.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě