„Jednalo se tehdy o necelý hektar. Tatínkovi vrátili v restituci nějaké pozemky, a protože se jednalo o nevyužitou pastvinu, začal tu pěstovat vánoční stromečky," řekl současný pěstitel Josef Vymazal.
STROMEK ROSTE MINIMÁLNĚ SEDM LET
První kousky šly domů k lidem přibližně za sedm let, kdy dorostly do potřebné výšky a Vymazalovi tak poprvé osázený pozemek prořezali a nasadili další stromky.
„Ze začátku jsme pěstovali jen černou borovici, protože o ni byl největší zájem. V posledních letech však lidé chtějí také jedli kavkazskou, a to mě donutilo skladbu druhů postupně změnit," uvedl Josef Vymazal, který mimo to pěstuje také smrk stříbrný pichlavý.
Aby strom vyrostl v pořádného vánočního krasavce, potřebuje na to obvykle kolem deseti let, kdy dosáhne výšky dvou metrů.
Josef Vymazal však prodává i stromky menší, ale na přání zákazníka dodá i ztepilého třímetrového velikána.
CENA SE STÁLE ZVYŠUJE
A za kolik korun si lidé letos stromečky koupí?
„Kdysi dávno jsme počítali cenu na centimetry. A tak zákazník za metrový stromek zaplatil třeba 140 korun. Teď stojí například dvoumetrová černá borovice mezi čtyřmi sty padesáti až pěti sty korunami, jedle je ještě dražší. Přijde na 600 až tisíc korun," upřesnil pěstitel, který stromky na dnešním dvouapůl hektarovém pozemku sám vysadí, pečuje o ně, když rostou, pak je ve vhodnou dobu nařeže na vánoční trhy a také je sám prodá.
„Musím říci, že to bych všechno nezvládl, a tak mi pomáhá celá rodina. Rodiče v důchodu, tchán i strýc," dodal Josef Vymazal. Podle svých slov prodával dříve kolem tisíce stromečků, ale v současné době je to asi šest set kusů.
STROMKY ZE ZAHRANIČÍ RYCHLEJI USCHNOU
„V republice je hodně přímých pěstitelů, ale mnoho překupníků také dováží vánoční stromky například z Dánska nebo z Polska. Na Prostějovsku bylo kdysi šest prodejců, v posledních letech je to asi deset," vypočítal Josef Vymazal.
Současně upozornil na to, že stromky ze zahraničí lidem doma rychleji uhynou.
„Musí se totiž řezat už měsíc dopředu, aby k nám docestovali včas," upozornil Josef Vymazal.
A co se stane s těmi, které svou vánoční rodinu na trhu nenajdou?
„Ty seštěpkujeme, protože potřebujeme mít čistou plochu na novou výsadbu," dodal pěstitel.
On sám bude mít doma na Štědrý den borovici. „Nejdéle vydrží a navíc nádherně voní," řekl Josef Vymazal."