Světlé lesy v oblasti soutoku Moravy a Dyje na Břeclavsku v minulém století téměř vymizely. K jejich obnově na území takzvané Moravské Amazonie má vést nedávná dohoda mezi státními lesníky a ochránci přírody. Část veřejnosti však zároveň znejistila ohlášená velikost plochy, na níž se má v dalších letech těžit dřevo. V polesí Soutok s největší tuzemskou oborou se bude těžit na 753 hektarech, zatímco původní návrh Lesů ČR počítal jen s 671 hektary.
Obavy z navýšení však nejsou na místě ani dle zástupců Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR). Vytěží se totiž zhruba o třetinu méně dřeva, ve srovnání s předchozím desetiletím budou nově schválené těžby nižší téměř o polovinu.
Celý článek najdete zde
Moravská Amazonie: Obavy z těžby? Liché, lesníci mají prosvětlit les (znojemsky.denik.cz)
Monitoring médií
- středa 1. červenec 2026
- Na papíře z Číny, ve skutečnosti z Ruska. Do Česka dál proudí sankcionované ruské dřevo (denikn.cz)
- „Lesy jsou po vedrech velmi náchylné k požárům. Všechny fondy Lesů ČR byly na čisté nule. Teď je prostor pro rozvoj podniku.“ – Josef Vojáček (xtv.cz)
- Liberec kvůli přívalovým dešťům chystá úpravy nad Lesním koupalištěm. Chce také zadržet vodu v krajině a zmírnit erozi (genus.cz)
- Oblíbenému přírodnímu koupališti chybí voda, v rybníku pod ním hrozí úhyn ryb (centrum.cz)
- Česko bude muset urychlit změnu hospodaření s vodou, míní hydrolog (ČTK)
- Urostlé a staré stromy získají v Plzni vlastní označení. Město chce jejich příběhy přiblížit veřejnosti (irozhlas.cz)
- Plameny u Blanska. Hasiči zvládli požár během několika minut (blanensky.denik.cz)
- Hrozí zákaz vstupu přírodní památce Stohánek (ceskatelevize.cz)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (ČTK)
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)














