Hradec Králové – Za posláním lesní pedagogiky se vydaly tento týden mezi dalšími účastníky také děti z ozdravovny poblíž přehrady Les Království na Trutnovsku a pedagogové z hradeckých základních škol Pouchov a Štefánikova.
Místem naučné procházky se staly lesy lemující zmíněnou vodní nádrž.
„Mládež i dospělí se tímto způsobem učí vnímat přírodu všemi svými smysly.
Díky tomu se jim nabízí možnost, vše si lépe zapamatovat. Navíc se seznámí s posláním, úkoly a pracovními povinnostmi lesníka. A to není právě málo. Takto působíme od roku 1999," říká lesní pedagog Lesů ČR Václav Lokvenc.
Od roku 2010 uspořádaly Lesy ČR přes pět tisíc akcí pro školy a veřejnost spojených s lesní tématikou. Do lesa se vydalo bezmála 620 tisíc lidí. Ještě v roce 2010 působilo ve státním podniku 174 lesních pedagogů, dnes je jich více než dvě stě.
„Na Lesní správě Dvůr Králové působím od roku 1994, starám se o lesy v okolí přehrady. Dříve jsem se zabýval propagací. Když mě požádala škola, přednášel jsem. Lesní pedagogiku dnes dělám na základě podnětů veřejnosti dvakrát do měsíce," dodal Václav Lokvenc.
„Takový způsob výuky má podle mě určitě budoucnost, zejména pro děti vyrůstající ve městě. Důležitá je mužská energie – revírník, znalec lesa, nadšení pro správnou věc a dobrodružství.
Podle toho, co jsem měla možnost vidět, děti si dnes z lesa a výkladu odborníků odnesly hravost, učení formou zábavy, možnost být důležitý před kamerou a mikrofonem. Každý potřebuje uznání a pochvalu. Děti, které byly dnes s námi, jsou tu na ozdravném pobytu. Měly možnost udělat si radost zajímavým programem," zhodnotila učitelka ZŠ Štefánikova Blanka Marešová.
„Mládež i dospělí se učí vnímat přírodu všemi smysly,“ říká lesní pedagog (Hradecký deník)
Monitoring médií
- pondělí 22. prosinec 2025
- Nařízení EU proti odlesňování bude odloženo a zjednodušeno (nli.gov.cz)
- Ministerstvo zemědělství schválilo OPRL2 pro PLO 16, 17 a 18 (nli.gov.cz)
- Proces aktualizace OPRL2 (nli.gov.cz)
- V lese u Svatého Linhartu hořel stroj na těžbu dřeva (karlovarsky.denik.cz)
- Umělé vánoční stromky zůstaly v menšině. Většina je od soukromých pěstitelů (novinky.cz)
- Lesní škola Ostravských městských lesů, místo, kde se rodí vztah k přírodě (pr.denik.cz)
- pátek 19. prosinec 2025
- Evropský parlament schválil novelu nařízení o odlesňování. Nařízení se již nebude vztahovat na tisk (TZ ČUV)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (ČTK)
- Dřevostavby ve veřejném sektoru: jaké vlastnosti mají školy, úřady, zdravotní střediska apod. ze dřeva? (tvarchitect.com)
- Děčín nabízí vánoční stromy vypěstované v městských lesích, cena zůstává stejná jako loni (ČRo - sever.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 3 dnyTaky se zdá, že K.und K.fořti to už pořešili. Geneticky vybrali a ... -
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 3 dny"nevysvětlené dramatické snížení plodnosti jasanu a šíření kořenových hnilob" ... -
SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
, Před 6 dnyJaký sběr, jde o řádění našich "vážených spoluobčanů", vždy před vánoci ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 6 dnyIlim - největší sovětský papírník - škemrá o státní subvenci. -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnem:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnemNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnemA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnemA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ...













