logo Silvarium tisk

Stát poskytne dalších 20 miliard korun na odklon tepláren od uhlí. Pátou a poslední výzvu z programu HEAT vyhlásil dnes v Teplárně České Budějovice ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). S pomocí Modernizačního fondu mohou teplárny vyměnit staré uhelné kotle za moderní, například na biomasu, nebo další zdroje jako geotermální vrty nebo čerpadla. Žádosti bude možné podávat od 15. července do 29. listopadu, řekl novinářům Hladík. Právě českobudějovická teplárna je podle něj příkladem úspěšného žadatele v předchozí výzvě HEAT a díky tomu se postupně zbavuje uhlí.

Teplárna České Budějovice pořídila nový kotel na biomasu, ve kterém se bude spalovat štěpka, a vybudovala sklad pro štěpku. Náklady dosáhly zhruba 1,5 miliardy korun, z fondu využila přes 300 milionů korun. Technici teplárny začali nový kotel testovat v březnu, fungovat by měl začít v polovině prosince.

„Modernizaci zdrojů jsme systematicky zahájili v roce 2017. Vloni byl zprovozněn tepelný napáječ z nedaleké elektrárny Temelín a společně se zmíněnou výměnou kotle tak ušetříme přibližně dvě třetiny spalovaného uhlí. Posledním krokem realizace naší Strategie pro zelené město bude výstavba zařízení na energetické využívání odpadu ZEVO Vráto, které chceme s podporou Modernizačního fondu dokončit v roce 2028, tedy před zahájením zákazu skládkování a oficiálními evropskými termíny pro dekarbonizaci, které mají nastat v roce 2030,“ uvedl Václav Král, předseda představenstva Teplárny České Budějovice.

Náklady na stavbu ZEVO Vráto, kde se budou spalovat odpady, by se podle Krále na základě odhadů mohly pohybovat kolem 7,6 miliardy korun. Modernizační fond by mohl pokrýt až 60 procent, zbytek by teplárna čerpala z úvěrů. Přesná čísla vzejdou z výběrového řízení na dodavatele stavby.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě