Vzhledem k tomu, jakým způsobem se MŽP a Správa NP snaží velmi vstřícně a otevřeně komunikovat se zástupci obcí ležícími v NP Šumava, považuji za důležité reagovat na některé výroky, které se objevily ve včerejším článku „Plán péče bude řešit i Nejvyšší správní soud".
Ministerstvo životního prostředí schvaluje plán péče NPprocesem, který vychází ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Z pohledu MŽP jsme při schvalování posledního plánu péče NP Šumava postupovali naprosto standardně a v souladu s tímto zákonem. Rozsudek Městského soudu v Praze MŽP překvapil, neboť tento, dle našeho názoru správný způsob schvalování, popřel. Jednotný způsob výkladu schvalovacího procesu, který je opřen o zákon o ochraně přírody a krajiny, je samozřejmě zásadní pro schválení jakéhokoliv budoucího plánu péče. Rozhodli jsme se proto, a je to plně naše právo, využít možnosti nechat způsob výkladu zákona posoudit vyšší soudní instancí, aby v budoucnu nemohl kdokoliv zpochybnit proces schvalování plánů péče. Tento krokMŽPje tedy učiněn právě proto, aby v budoucnu nedocházelo ke sporům. Po obdržení rozsudku a paralelně s přípravou kasační stížnosti MŽP a Správa NP zahájily kroky s cílem maximálně zkrátit případnou absenci plánu péče. Okamžitě byla rozeslána pozvánka na setkání Rady Národního parku, kde se s obcemi chce Správa NP dohodnout na dalším postupu v případě, že by musel být aktuálně platný Plán péče opravdu zrušen. MŽP tak zcela zřejmě karty odkrylo, a to proto, aby naši partneři v Radě NP zcela jasně věděli o našich budoucích krocích. A abychom společně směřovali k jednomu cíli, kterým je zachování vysoké míry ochrany přírody v NP Šumava a otevření Šumavy šetrnému turismu.
Ministerstvo ŽP k plánu péče na Šumavě (Prachatický deník)
Monitoring médií
- pondělí 20. duben 2026
- Lidé v Praze demonstrovali za změny ve vedení ministerstva životního prostředí (ČTK)
- Plzeň nechá 150 poškozených stromů dožít jako útočiště pro rostliny i živočichy (ČTK)
- Dvě stovky dobrovolníků se na Trutnovsku zapojily do sázení smrků. Obnovují tak les ve Rtyni v Podkrkonoší (irozhlas.cz)
- Hasiči z Hlinska zasahovali u rozsáhlého požáru lesa, plameny se šířily v nepřístupném svahu (ihlinsko.cz)
- Obnovu lesa poškozeného mokrým sněhem podpořila Evropská unie (lesycr.cz)
- Zástupci lesnického sektoru podporují aktivity lesní pedagogiky (nli.gov.cz)
- Cesty ve Slavické oboře lemují zvláštní turistické značky. Klub českých turistů od nich dává ruce pryč (irozhlas.cz)
- Ostrava chystá rozšíření přírodně-naučné trasy Cesta vody v Bělském lese (ČTK)
- Kořeny rostlin zesílí, když narazí na překážku. Objev vědců publikoval časopis Science (bc.cas.cz)
- Houby jsou podle afrických vědců základem života na Zemi a potřebují ochranu (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Včera... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 4 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 5 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 5 dnyA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 1 týdnemHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemA jak škatule a Mondi ? -
Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (TZ MZe)
, Před 1 týdnemNa Maramureši naftu nepotřebujou a jak jim to v lese jede. :-) ...













