logo Silvarium tisk

Ministerstvo zemědělství nemá problém najít úspory, které požaduje vládní balíček na konsolidaci veřejných financí. Před jednáním vlády to novinářům řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Provozní výdaje na ministerstvu se mají snížit o pět procent, objem na platy ve státní správě má omezit o dvě procenta. Nekula řekl, že jeho úřad bude moci platy zvyšovat. Na ministerstvu se podle něj bude propouštět nebo se neobsadí některé pozice po lidech, kteří odejdou například do důchodu.

Plány vlády na konsolidaci veřejných financí počítají s tím, že snížení provozních výdajů by mělo za dva roky ušetřit 11,2 miliardy korun. Snížení objemu peněz na platy má přinést úsporu 9,7 miliardy korun.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula dnes představí vlastní plán na ozdravení veřejných financí. Podle Nekuly tak odborový předák chce zviditelnit hlavně sám sebe. „Pan Středula potřebuje udělat mediální show kolem své osoby, v podstatě hraje o přežití,“ řekl.

Ministr komentovat také kritiku obcí k plánu na zvyšování daně z nemovitosti, která se má zvýšit na dvojnásobek a ze které má jít dodatečný výnos do státního rozpočtu. Nekula poznamenal, že sám byl starostou třikrát a poukázal na to, že obce mají možnost zvýšit až na pětinásobek koeficient, kterým se násobí základní sazba stanovená podle počtu obyvatel. „Obce tuto možnost využívají velmi střídmě, o tuto možnost nepřichází,“ dodal.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě