Autor: Eva Seifertová
Pokud Lesy ČR nezmění druh certifikace dřeva, ohrozí tisíce pracovních míst v dřevozpracujícím průmyslu, varují ekologické organizace. Společnost Ikea se totiž zavázala k tomu, že od roku 2020 bude brát jen recyklované produkty nebo dříví s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council). Lesy ČR ale mají jiný certifikát – PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Ministerstvo zemědělství nehodlá státní podnik do změny nutit. Hlavní rozdíl mezi certifikacemi spočívá v tom, že PEFC umožňuje větší holoseče lesů, nemá také tak přísné požadavky na druhové složení při obnově lesů.
Ministerstvo uvedlo, že zaujímá neutrální postoj k jakékoliv certifikaci. Podle úřadu jde o záležitost vlastníků lesů a dřevozpracujících firem. Mluvčí úřadu Markéta Ježková však dodala, že ministerstvo by chtělo, aby byly obě certifikace vzájemně uznatelné. Že by nějaká firma mohla podmiňovat příjem dřeva jenom jedním z certifikátů, považuje úřad za nepřijatelné.
Podle programového ředitele hnutí Duha Jaromíra Bláhy ale řada evropských států certifikaci zavedla rozhodnutím vlády, navíc podle něj ministerstvo zavádění PEFC certifikace v minulosti podpořilo. Resort tak podle něj vlastně podpoří vývoz nezpracovaného surového dřeva do zahraničí.
Podle ministerstva je systém FSC pro vlastníky lesů ekonomicky nevýhodný, přinesl by omezení hospodaření. Oproti PEFC omezuje používání holosečí nad rámec současné legislativy, jejich velikost by musela být do 0,9 hektaru. Požaduje také nad rámec legislativy minimální podíl ekostabilizačních dřevin.
Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová uvedla, že chápe obavy zpracovatelů, v zahraničí však podle ní tlak na FSC není. Poukázala například na Rakousko nebo Bavorsko, kde jsou státní lesy rovněž certifikovány PEFC a žádný tlak na jejich certifikaci FSC ani na zpracovatele dříví neregistrují. Podle ní jde ze strany FSC o snahu rozšířit své obchodní příležitosti v České republice, kde dosud není tento certifikát příliš rozšířen.