Praha 29. srpna (ČTK) - Ministerstva obrany, práce a sociálních věcí a zemědělství nakupovala v letech 2013 a 2014 nehospodárně materiál i služby. Třeba za úklid platilo ministerstvo práce šestkrát více než ministerstvo obrany. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo zemědělství chybovalo při placení za jazykové kurzy a ministerstvo obrany při nákupu kancelářských potřeb. Ministerstva v reakcích uvedla, že opatření k nápravě přijala již před kontrolou NKÚ, podle nich úřad upozorňuje na zakázky uzavřené za minulých vedení.
Kontrola třeba ukázala značné rozdíly v cenách, za které ministerstva pořizovala stejný materiál či služby. Za úklid 100 metrů čtverečních plochy platilo ministerstvo obrany 226 Kč bez DPH, kdežto ministerstvo práce 1370 Kč bez DPH. Ceny za lekci angličtiny se u ministerstev pohybovaly od 299 až po 450 korun a za jedno balení 500 kusů kancelářského papíru A4 od 67 korun po téměř 86 korun.
Navíc například ministerstvo práce platilo měsíčně za úklid v jedné budově o 3500 korun více, než mělo ve smlouvě. "Že byla na fakturách vyšší cena, ministerstvo nezjistilo a platilo vyšší cenu už od roku 2009. Celkem tak zaplatilo úklidové firmě navíc přes 101.000 korun, a porušilo tím rozpočtovou kázeň," sdělila Jana Gabrielová z odboru komunikace NKÚ.
Podle ministerstva práce ale NKÚ kritizuje smlouvy uzavřené za předchozích vedení. "V uplynulých dvou letech došlo k výraznému snížení cen, které MSPV za služby dodavatelům platí," uvedl mluvčí Petr Habáň. Podle náměstka sekce pro řízení úřadu Petra Hejduka byla cena za úklid snížena v rámci veřejné zakázky vyhlášené už v roce 2014. Za pravidelný úklid v resortních objektech činí 630 korun bez DPH na 100 metrů čtverečních za měsíc, připomněl Hejduk.
I ministerstvo zemědělství (MZe) podle NKÚ porušilo rozpočtovou kázeň, když zaplatilo v roce 2013 téměř 2,5 milionu korun s DPH za jazykové kurzy, které se měly konat až v dalším roce. Podle mluvčí MZe Markéty Ježkové resort už kurzy proplácí zpětně.
Další výhradu má NKÚ k tomu, že ministerstvo zemědělství využilo externí společnost při veřejnosprávních kontrolách, za což zaplatilo 4,7 milionu korun. "Ačkoliv NKÚ uvádí, že mělo ministerstvo na tyto kontroly vlastní odbor s 20 zaměstnanci, ve skutečnosti mělo v roce 2014 na oddělení kontrol a evidence stížností jen sedm lidí, kteří mohli vykonávat veřejnosprávní kontrolu podřízených organizací," ohradila se Ježková. Proto ministerstvo podle zákona o finanční kontrole, přizvalo externí firmu, dodala. Od roku 2015 je odbor auditu a supervize posílen, takže má dostatek vlastních zaměstnanců na veřejnosprávní kontroly.
Ministerstvo obrany zase nesprávně zadávalo zakázky na nákup kancelářských potřeb jako zakázky malého rozsahu. "Celková hodnota dodávek byla ale v kontrolovaných letech 79 milionů korun bez DPH. Překročila tak limit daný zákonem pro tento typ zakázek," doplnila Gabrielová. "Zjištěné nedostatky v oblasti nákupu tonerů a kancelářských potřeb se vztahují k zakázkám z let 2013 a 2014 a byly zapříčiněny vydáním nesprávného metodického pokynu vedoucím pracovníkem z oblasti nabývání majetku," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
NKÚ prověřoval i náklady na ostrahu. Ministerstvo práce si podle kontroly neověřilo výhodnost plateb za ostrahu jedné z budov. Vlastním zaměstnancům za ni platilo 190 korun za hodinu. "To bylo o 91,5 procenta víc, než byla průměrná cena za hodinu této služby podle Českého statistického úřadu," sdělila Gabrielová. Podle Hejduka ministerstvo loni rozhodlo o zajištění ostrahy smluvním dodavatelem. Letos v červenci uzavřelo smlouvu se sjednanou cenu 130,10 Kč za hodinu bez DPH. Což Hejduk považuje za odpovídající při dodržování všech pracovněprávních předpisů.