logo Silvarium tisk

Název: Městská firma porušila zákon
Zdroj: Šumperský a Jesenický deník
Datum: 31.01.2007
Podtitulek: Technickým službám hrozí velká pokuta
Autor: DANUŠE KRČOVÁ
Rubrika: šumpersko a jesenicko

Jeseník - Technické služby Jeseník (TS) kvůli aktivitám v bývalém vojenském prostoru Kasárna porušily zákon. Pozemek, na kterém dělníci pracovali je totiž součástí chráněného území. Organizaci proto hrozí až třímilionová sankce. "Technické služby v rámci rekultivace a terénních úprav nevyvážely do prostoru nezávadnou zeminu, ale i stavební suť, což je na území chráněné oblasti zakázáno," přiblížil první prohřešek Jindřich Chlapek z Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKO). Druhým porušením zákona městské organizace je vykácení náletových dřevin. "Při kácení na území chráněné oblasti musí být povolení vždy," zdůraznil Chlapek. Vedení Technických služeb Jeseník neskrývá, že zahájení správního řízení bylo pro ně velkým překvapením. Vedení společnosti je stále přesvědčeno, že nic neporušilo. "Požádali jsme kraj o vydání manipulačního rozhodnutí a svolení jsme dostali. To, že kraj neoslovil Chráněnou krajinnou oblast Jeseníky (CHKOJ), přece není naší vinou," bránil se ředitel Technických služeb Jeseník Otakar Podařil. Vedení města Jeseníku, které je jediným majitelem TS, rovněž zahájení správního řízení překvapilo. "Pracovali na loukách, které jsou porostlé náletovými rostlinami a plné materiálu, který sem vyvážela ještě bývalá sovětská armáda," snažil se vysvětlit místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.). Za porušení zákona o ochraně prostředí může CHKO stanovit sankci až tři miliony korun. Tato sankce ale TS podle Chlapka nehrozí. "Technické služby prováděly práce v dobré víře. Jen opomněly na povolení CHKO. Projekt byl schválen krajem, proto předpokládáme, že pokuta se bude pohybovat na spodní hranici," dodal Chlapek. Kromě finančního postihu mají TS ještě jednu povinnost. Na místě musí vysadit sto stromů. "To není problém. Část výsadby je stejně součástí projektu," řekl Podařil. Jeho slova potvrdil i Cupal: "V prostoru Kasáren chceme do tří let vytvořit bio prostor. Budou zde nové dřeviny, dvě tůně a z bývalého vojenského areálu se stane příjemné místo," dodal Cupal.

DANUŠE KRČOVÁ

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě