Začíná se ráno losováním v kanceláři Ondřeje Jirmanna, učitele České lesnické akademie v Trutnově, pověřeného vedením praxí.
Číslo určí otázku se zadáním a zároveň prostor ve školním polesí v Horním Starém Městě, kam se maturant vydá. Podle hesla: hajný se nemůže v lese ztratit.
LAJDÁCI TO MAJÍ TĚŽŠÍ
Ke studentovi následně zamíří zkušební komise, které popisuje svěřený lesní úsek a ocitá se pod palbou otázek.
„Když člověk přijde do lesního porostu, tak už si odvodí, na co by se ho mohli ptát," povídá Jiří Nosek z Vrchlabí poté, co se úspěšně vypořádal s paletou otázek, zaměřených na pěstování lesa, jeho ochranu, hospodářskou činnost a lesní těžbu. „Nebál jsem se tak o to, že bych něco nevěděl nebo nedokázal odpovědět, ale spíš abych na něco nezapomněl," přibližuje, jak se cítil při maturitní zkoušce.
„Ti, co školu během čtyř let nezanedbávají, odmaturují s přehledem. Kdo je lajdák, má to výrazně těžší," připomíná zažitou pravdu učitel Jirmann. „Pomohly nám znalosti ze školních praxí a praktických cvičení, které jsme měli každý týden," oceňuje vzápětí Nosek, jak mu přišly vhod hodiny, strávené ve školním polesí. To je pro školu velkou výhodou a v kombinaci s podkrkonošským prostředím poskytuje vynikající studijní podmínky. „Praktickou výuku a praxe můžeme provádět v lese, o který se sami staráme. Můžeme ukázat studentům, jak pracovat v lese, aby bylo všechno v pořádku," pochvaluje si učitel, který má praktickou část na starosti.
ZVĚŘ VÁS NESEŽERE
Vedle dřevin, které se musí zužitkovat a zpracovat a putují k odběratelům do celé republiky i Rakouska, patří do trutnovského lesa také zvěř. „Je tady zvěř jelení, černá (prase divoké) a srnčí," popisuje Ondřej Jirmann a pokračuje: „V tomto období není potřeba se o ně starat. Kryt si najdou, jdou si na pastvu, když mají klid a neruší je třeba motorkáři. V zimním období dochází k přikrmování spárkaté zvěře, krmelce jsou plné kvalitního sena, předkládá se jim i dužnaté a jadrné krmivo, do starých pařezů se vkládá sůl jako minerál." Pokud se lidé chovají v souladu s běžnými pravidly, z návštěvy divočáka či jelena nemusí mít strach. „Zvěř v 99 procentech případů ví o člověku dřív než člověk o ní a v klidu odejde. Problém může nastat v případech, kdy lidé vstoupí do míst, kde má bachyně ukrytá selata. Pak by je šla bránit. Ale nikoho nenapadne ani nesežere, spíš postraší."
Středoškolský příběh končí a brzy začne nový.
Vrchlabák Jiří Nosek do něj půjde se vzpomínkami na trutnovskou lesárnu, kterou vymění za lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze. „Na třídní kolektiv ani školu se nedá zapomenout," říká letošní maturant, který se jednou chce stát hajným.