Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Polská vláda odmítá zastavit masivní mýcení v chráněném Bělověžském pralese. Na podnět Evropské komise jí to nařídil unijní soudní dvůr. Vzácná lokalita na východě země patří ke světovému dědictví UNESCO. Varšava tvrdí, že se kácí jen kvůli ochraně stromů před kůrovcem.
Miroslav KARAS, redaktor
Kácet se bude dál. V pralese těžká technika zůstane. Varšava argumenty Evropské komise odmítá.
Jan SZYSZKO, ministr životního prostředí
Jde pouze a výlučně o práce a činnosti, které jsou spojené s ochrannými zásahy a jsou v souladu se zajištěním bezpečnosti pro veřejnost.
Miroslav KARAS, redaktor
Aktivistům ale vadí, že kromě napadených stromů jsou káceny i ty zdravé. Navíc nejen smrky. Kritizují nemilosrdný postup lesníků s těžkými stroji a kácení více než stoletých stromů.
Jakub ROK, aktivista
U tohoto stromu jsme spočítali 150 let, smrk v pralese vyrostl už v 19. století.
Miroslav KARAS, redaktor
Označují zdravé a více než stoleté stromy, které tu měly zůstat. Stejně jako ty, které rostou až osmdesát metrů od lesní cesty a bezpečnost nijak neohrožují. Ještě před několika dny tu stály stromy. Jenže stroje je během několika hodin vykácely a takových míst, jako je toto, je kolem nás přes dvacet. Bělověžský prales je výjimečným územím na evropské mapě. Stovky druhů rostlin a živočichů, mezi nimi řada chráněných včele se zubrem, učinily z tohoto místa přírodní skvost kontinentu.
Joanna PAWLUKIEWICZOVÁ, aktivistka
Les je starý 12 tisíc let, je opravdu výjimečný, je to náš korálový útes, který musíme chránit. Není to hospodářský les, který se musí kácet.
Miroslav KARAS, redaktor
Řada vědců si stěžuje, že schází odborná diskuse a že jejich názory jsou ignorovány. Tak masivní kácení podle nich není bojem s kůrovcem. Jeho přítomnost v pralese je prý normální a prales si sám s lýkožroutem poradí.
Rafal KOWALCZYK, Polská akademie věd
Stali se z nás barbaři Evropy, ničíme vlastní národní dědictví. To, že tu jsou uschlé smrky, je naprosto přirozené.
Miroslav KARAS, redaktor
Aktivisté jsou na místě už od května. Přijíždějí z mnoha evropských zemí. Z Česka tu bylo už třicet lidí.
Barbora HOLICKÁ, aktivistka
Když ten ekosystém, který je velice citlivý, poškodíme za tu hranici, tak zničíme vlastně jeden z posledních nížinných pralesů v Evropě.
Miroslav KARAS, redaktor
Po volbě předsedy Evropské rady a sporech kvůli reformě soudnictví a svobodě tisku je to další konflikt mezi Varšavou a Bruselem. Postoj Polska nechápe ani jeho někdejší premiér. Mluví o aroganci, s jakou jsou odmítány návrhy evropských tribunálů nejen v souvislosti s pralesem.
Donald TUSK, předseda Evropské rady
Jako by to byl záměr. Opravdu v tom vidím počátek oznámení, že Polsko Unii nepotřebuje.
Miroslav KARAS, redaktor
Jen za poslední dva měsíce bylo podle odhadu vykáceno zhruba 40 tisíc stromů. Konečné číslo bude daleko vyšší, protože práce budou pokračovat. Plánuje se vykácení až milionu stromů. Miroslav Karas, Česká televize, Bělověžský prales.