PRAHA Léta chřadl a téměř upadl v zapomnění. Ačkoli nese jméno i odkaz českého prezidenta a izraelského hrdiny Tomáše Garrigua Masaryka, až letos se les na severu Izraele dočkal po devadesáti letech kompletní obnovy. Ta zahrnovala novou výsadbu a vyčištění. Finančně i fyzicky se na ní podílely nejedny české ruce. Penězi přispěl i premiér Andrej Babiš (ANO). Výši příspěvku však LN nesdělil. „Jsem rád, že jsem mohl trochu pomoci. Musíme si naši historii připomínat," řekl.
Masarykův les byl založen na počest prvního československého prezidenta, ale i jako dar k jeho 80. narozeninám. Slavnostní ceremonie se odehrála v dubnu 1930. Les mohl vzniknout díky sbírce, tehdy organizované Československým výborem Židovského národního fondu KKL-JNF, což je nezisková organizace, která se v Izraeli stará o vysazování stromů.
Za prostředky, které se vybraly, byla zakoupena půda v údolí na severu Izraele a vysázeno na 13 000 zejména borovic, cypřišů a olivovníků. Les se nachází nedaleko kibucu Sarid, kde žijí dodnes potomci československých Židů.
Celý článek naleznete v Lidových novinách.
Masarykův les v Izraeli ožil. Češi dali sílu i peníze (Lidové noviny)
Monitoring médií
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)
- Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance (vls.cz)
- Městské lesy Hradec Králové se stanou modelovým územím pro rekreaci, environmentální vzdělávání a udržitelný turismus (FLD ČZU)
- Lázeňské lesy a parky začaly měřit návštěvnost v lesích. Na pěti místech jsou nově instalované sčítače pěších a cyklistů (mmkv.cz)
- Divoké parkování v Beskydech. Přestupků ubylo, nesmí však začít růst houby (impuls.cz)
- Ve výměře lesů v Česku je Plzeňský kraj na druhém místě (plzenskyrozhled.cz)
- Lesníci z celé Vysočiny zamířili do Nového Města. Debatovali o budoucnosti lesů (zdarsky.denik.cz)
- Na Jindřichohradecku hořely čtyři hektary lesa. V náročném terénu pomáhali i Rakušané (lidovky.cz)
- Hasiči na Tišnovsku bojovali s požárem i vedrem, zveřejnili video (novinky.cz)
- Juan Alberto Molina: Náš výzkum pomůže zvýšit odolnost evropských lesů a jejich schopnost vázat uhlík (prumyslovaekologie.cz)















