logo Silvarium tisk

Řada majitelů lesů v Jihočeském kraji letos kácí jen stromy napadené kůrovcem nebo poničené větrnou kalamitou. Úmyslnou těžbu dřeva, kterou dnes ministerstvo zemědělství zakázalo, několik měsíců vynechávají. Vzhledem k relativně vysokému množství škůdcem napadeného nebo polámaného dřeva nelze vyloučit, že jeho cena na trhu klesne. Vyplývá to z ankety ČTK.

"Pravidelně každý rok úmyslně těžíme 7000 až 8000 kubíků dřeva. Letos už od zimy děláme jen nahodilou těžbu, a to kvůli kůrovci. A odhadujeme, že porazíme více než 10.000 kubíků kůrovcového dřeva," řekl ČTK jednatel společnosti Městské lesy Prachatice František Šterba.

Podobně postupují i další majitelé lesů. Společnost Lesy a rybníky města České Budějovice odhaduje, že pokácí 3000 kubických metrů napadených stromů. "Polomy po srpnové bouřce nás sice minuly, ale stejně děláme pouze nahodilou těžbu, a to kvůli kůrovci," uvedl dnes vedoucí lesní výroby společnosti Ladislav Laluch.

Největší objem poničeného dřeva vytěží v šumavském národním parku. Jen kvůli srpnovému polomu tam pokácí přibližně 120.000 kubických metrů. Přibližný plán těžby pro šumavský národní park byl pro letošní rok 130.000 kubických metrů, ale vzhledem ke kalamitě se patrně toto číslo navýší. Nadbytek dříví se projevuje i na trhu. "Bohužel cena padá, a to znatelně. Přetlak je obrovský, a to i kvůli polomům v Německu, údajně tam popadalo okolo dvou milionů kubíků," řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě