Případů krádeží dřeva přibývá s podzimem, kdy se začnou lidé připravovat na topnou sezonu.
Krade se všude. Na ulici, parkovištích, v obchodech. Výjimkou nejsou ani lesy, kde lidé kradou dřevo na zimu. Jak redakci řekl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský, Opavsko se vyznačuje velkými lesními porosty. Krádeže dřeva pak bývají časté především na podzim. „Ztrácejí se dřevní kulatiny z lesních skládek, případně i spadlé, vyvrácené stromy nebo stromy po kůrovcích. Lidé kradou i stromy přímo z lesa," uvedl Černohorský.
Stává se podle něj, že si majitelé lesů berou dřevo navzájem. „To však bývá i neznalostí přesného vlastnictví pozemku. Policejní hlídky průběžně kontrolují lesy hlavně na Vítkovsku a v Hradci nad Moravicí. Přivítáme jakékoli svědectví, že se podezřelé auto či osoby pohybují na skládkách dřeva a v lesích," pokračuje s tím, že když policisté při kontrolách narazí na někoho, kdo manipuluje se dřevem či jej převáží, kontrolují jeho původ. „V zimních měsících se stane, že zloději kradou i dřevo uložené na zahradách. Samozřejmě slouží k otopu. Jde často o sousedské krádeže," ukončil Černohorský.
Krádežím se snaží předcházet i lesníci. „Během pracovního týdne se v lese pohybuje personál v rámci své pracovní činnosti. Večer a v noci jsou zase aktivní myslivci, kteří mají honitbu v našem revíru a podávají nám informace. O víkendech probíhá hlídková činnost v rámci požární ochrany. Tudíž ke krádežím dochází ojediněle," řekl jednatel Lesů Budišov nad Budišovkou Josef Klus.
Všemi možnými prostředky se snaží zabránit krádežím dřeva ve svěřených úsecích Libor Školoud, který pro obce na Bruntálsku provádí správu obecních lesních pozemků. „Jsou to fotopasti na různých místech, někde jsou závory, pohyb po revíru, jsou tu i myslivci," prozradil několik příkladů Libor Školoud.
Jakmile se někde ozve v lese motorová pila, myslivci mu dají vědět. „Lidé, kteří mají povolení k samovýrobě, mi musí dopředu napsat SMS nebo zavolat, kdy budou v lese," řekl Školoud. Snad i díky všem těmto opatřením nedochází ke krádežím vytěženého dřeva v délkách.
Samozřejmě drobní zlodějíčci, kteří se snaží ukrást dřevo na palivo, se stále objevují, jedou si do lesa třeba na čtyřkolce nebo autem a odváží takové množství dřeva, jehož hodnota nepřekročí pět tisíc korun, pak se nejedná o trestný čin. Ale i na tyhle se daří najít „metr". „Policie je pokutuje za zákaz vjezdu do lesa. Také se stalo, že někdo neměl technickou a jeden dokonce ani neměl řidičák," dodal Školoud. To, co se daří jemu, se samozřejmě nedaří všude. Zabránit zcela ztrátám dřeva v rozsáhlých lesích nejde. Například při loňské inventuře se v lesích Města Albrechtice nepodařilo dohledat 700 kubíků dřeva. Toto množství představuje 30 aut plně naložených kládami, šlo o 7,3 procenta vytěženého dříví, a to už je opravdu hodně. Při velké těžbě se ztrácejí i celé fůry dřeva.