logo Silvarium tisk

Prostějovsko – Petice, která může skončit až na ministerstvu obrany, se nyní objevuje na Prostějovsku. Lidé se v ní vyjadřují proti současnému režimu vstupů do vojenského újezdu Březina.
Obyvatelé obcí na Prostějovsku a Vyškovsku od nového roku měli méně možností, jak se do okrajových částí vojenského prostoru dostat.
Došlo například ke zrušení propustek. Později pak armáda slevila a zveřejnila mapu přístupných oblastí.
Některým lidem bydlícím po obvodu vojenského prostoru však tento ústupek nestačí.
„Petice potrvá do konce října v obcích po obvodu vojenského újezdu. Zatím se zapojilo šestnáct z nich. Pak ji hodlám přes vyškovského senátora dostat až na ministerstvo," prohlásil Milan Pernica ze Studnice, autor petice s názvem Ne zákazu vstupu do VÚ Březina. Podle něj stát, zde zastoupený ministerstvem obrany, něco jiného říká a něco jiného dělá.
„Na jednu stranu se mluví o tom, že se musí zastavit vylidňování těchto oblastí. To se ale nezastaví ani nezmírní omezováním pohybu po zdejší přírodě," řekl dále Milan Pernica.
Pokračování na straně 3

Lidé chtějí přístup do lesů
Dokončení ze strany 1
Svou petici, v níž společně s podepsanými apeluje na ministra, aby znovu zavedl podmínky pro vstup do vojenských lesů z konce roku 2015, následně nabídl obcím na okraji újezdu.
Naposledy se uvolili představitelé místní části Plumlova, Hamer, že se k rozšíření petice připojí.
„Stejně se jedná o věc, kterou bychom s armádou chtěli řešit. Milerádi se tak k podepisování připojíme.
Troufnu si říct, že většina lidí odsud svůj podpis přidá," uvedl předseda osadního výboru v Hamrech Viktor Hýbl.
NĚKDE SE NEPŘIDAJÍ Naopak v Prostějovičkách se rozhodli neangažovat. Ve středu si zastupitelstvo odhlasovalo, že petici oficiálně nepodpoří.
„Za prvé s některými body petice se neztotožňujeme.
Za druhé pak úplný zákaz chození do lesa neplatí. Proti zpřísnění podmínek z přelomu roku jsme se ohradili a vyvolalo se jednání.
Výsledkem je sice ne zcela ideální, ale kompromis," uvedla starostka obce Zdeňka Růžičková s tím, že není úplně vhodné teď do problematiky rýpat.
POSTOJ ARMÁDY Jiného názoru je právě Viktor Hýbl. Ten naopak v petici vidí další způsob, jak armádu přimět k častější komunikaci a řešení problémů. „Přemýšlel jsem nad tím, zda si tak neuškodíme v jednáních s armádou. Došel jsem ale k tomu, že z toho může být symbióza. K tlaku médií a k tomu kolem střelnice se přidává další možnost, jakou sdělujeme, že něco není v pořádku a odpovědní lidé by problém měli řešit," řekl také Viktor Hýbl.
Armádní velení zatím nesdělilo, jak na petici bude reagovat. Podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení ministerstva obrany však ministerstvo už dříve zaznamenalo nespokojenost s možností vstupu do vojenského prostoru.
„Při správě vojenských újezdů se dlouhodobě snažíme jednat se starosty okolních obcí a samosprávou tak, abychom v maximální možné míře reflektovali zájmy občanů. Na druhou stranu je však nezbytné si uvědomit, že území vojenských újezdů je ze zákona určeno k výcviku ozbrojených sil a zajišťování obrany státu. Vstup či vjezd civilních osob je proto na jejich území bez povolení ze zákona zakázán," vyjádřila se směrem k veřejnosti.
Zároveň upozornila na to, že až čtvrtina vojenského újezdu je nyní v pátek odpoledne a během víkendů přístupná i civilistům – tedy turistům či cyklistům. A to včetně těch, kteří nemají vystavené povolenky.
O HLUKU ZE STŘELNICE Armáda aktuálně vede také další jednání s lidmi ohledně vojenského újezdu Březina. Ta se týkají střelnice nedaleko Hamer, na jejíž provoz si místní obyvatelé stěžují. Poukazují na údajně se zvyšující aktivitu armády v oblasti a nedodržování dohod. Proti tomu se ale velení Armády České republiky nedávno ohradilo.
„Na střelnici samé byla přijata režimová opatření s cílem minimalizovat hlukovou zátěž pro obyvatele, která jsou striktně dodržována. Provedena byla v minulosti i řada stavebních úprav a z iniciativy armády byly vysázeny i dřeviny ve směru šířícího se hluku, které by v budoucnu měly rovněž přispět k celkovému snížení hlukové zátěže v okolí," vyjádřil se plukovník generálního štábu Karel Řehka. Řekl mimo jiné také, že „armáda se snaží být slušným sousedem".

Vojenský újezd LEGENDA MAPY POLYFUNKČNÍHO VYUŽITÍ hranice vojenského újezdu Březina (šedá čára); hranice lesních správ (zelená čára); veřejné komunikace II. a III. třídy – průjezd po komunikacích je možný i bez povolení újezdního úřadu (hnědá čára); povolené odstavné plochy pro odstavení vozidla (puntík, např. P9); vymezení plochy a hranice ohrožených prostorů, kde platí přísný zákaz vstupu (červená zóna); cyklotrasy (přerušovaná oranžová čára); dočasně zpřístupněné plochy, kde je vstup možný bez povolení újezdního úřadu, ale pouze ve dnech: pátek (od 15 do 22 hodin), v sobotu, neděli a ve státem uznané svátky (od 6 do 22 hodin) - v těchto plochách platí zákaz vjíždění a odstavení vozidel, zákaz tábořit, rozdělávat ohně, nocovat, koupat se a bruslit (žlutá zóna) Zdroj: www.vojujezd-brezina.cz

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě