Kůrovcová kalamita, která poslední roky ničila české lesy, je u konce. Důvod k optimismu ale není. Šlo jen o první vlnu, problém může být za pár let zpět. A je obrovské riziko, že bude ještě horší, říká profesor Tomáš Hlásny z České zemědělské univerzity. Upozorňuje, že i snaha o vysázení pestrých a odolných lesů může skončit fiaskem. Kvůli problému, který politici ignorují.
Celý článek najdete zde
Lesy v části Česka zaniknou. Riziko další vlny kůrovce je obrovské, varuje expert (aktualne.cz)
Monitoring médií
- pátek 15. květen 2026
- Čeští a němečtí policisté hlídkují v Českém Švýcarsku kvůli německému svátku (ČTK)
- České Švýcarsko pod drobnohledem: Na bezpečnost dohlížejí společné hlídky policistů i strážců parku (litomericko24.cz)
- Správci KRNAP rozšiřují kamerový systém, snaží se omezit v parku dopravu (ČTK)
- S lesáky na Flájský plavební kanál (Homér)
- Do lesů s Lesy ČR. Na Benešovsku lidé objeví místa, kam se běžně nedostanou (benesovsky.denik.cz)
- Komentovaná vycházka s lesníkem představí les u Devíti skal (zdarskypruvodce.cz)
- čtvrtek 14. květen 2026
- NLI představuje zapracování překladu návrhu změn do Přílohy I nařízení (nli.gov.cz)
- Po kůrovci v Pardubickém kraji dál zůstává 2300 hektarů stojících suchých stromů (ČTK)
- Pochybnosti kolem docházky a služebního auta. Přesto je lesní expert ve finále výběru šéfa KRNAP (denikn.cz)
- Nejlevněji vyjde topení dřevem, teď je nejlepší doba pro koupi (novinky.cz)














Komentáře
Možná by bylo prospěšnější, než hořekovat a děsit se dopředu, zopakovat si, co jsme se učili v hodinách ochrany lesů a připravit si lapače, aby u každého kůrovcového kola mohl hned na jaře stát a nevyráběla se práce pro harvesotry.
Kdo prošel praxí u lesních závodů ještě v osmdesátých letech, pamatuje, co vše se muselo dělat v ochraně lesa proti kůrovci. Na to vše se dnes jen z vysoka defekuje.
To ještě léto propršelo a chodilo se na houby.
A skvělá bolševická péče o les pak generovala těch 40 milionu tlejících souší v první porevoluční týdletý, teď si nevzpomenu, jak se tomu říká, inventarizaci.
To jste ještě nemohli jen tak jezdit lesem na motorce, ležel tam strom přes strom.
To byl ještě Boubín všude, troudnatce jste viděli každejch pár desítek metrů.
To by Bláha mrkal na drát .
Povinně.