logo Silvarium tisk

Fórum čtenářů

Již Karel IV. a následně Marie Terezie si uvědomovali, že vytěžené lesy není možné nechat napospas přírodě. Tudíž bylo vyhodnoceno, že když si člověk z lesů něco vezme, tak to tam musí vrátit. Bylo rozhodnuto, že se lesy budou obnovovat tak, aby i další generace si mohly užít lesa a jeho dříví jako trvale obnovitelného zdroje. Ani Karel IV., ani Marie Terezie netušili, že ve 21. století budou ekologická hnutí, jež k lesu nebudou mít vlastnické právo, ale budou mít moc všem říkat, co mají dělat. Ale abychom nechodili jenom po vlastech českých. Podívejme se do Dalmácie, kde již Římané vytěžili lesy okolo Jaderského moře s tím, že si lesy samy pomůžou.

Myslím, že na jejich obnovu čekáme již přes 2 000 let, a jaký je výsledek, může si každý vyhodnotit při cestě do Chorvatska na dovolenou. Ale zkusme se vrátit zpátky do 20. a 21. století. Podívejme se do Amazonie a do Indonésie, kterým vyčítáme těžbu pralesů a to, že se na vytěžených plochách prales sám neobnovuje. Třetímu světu toto vyčítáme, a najednou chceme totéž dělat i u nás pod tvrzením, že děláme to nejlepší pro přírodu? Proč lidé, kteří nejsou vlastníky, si uzurpují právo mluvit do hospodaření těm, kteří mají a chtějí spravovat svůj majetek?

Donuťme stát k tomu, aby zajistil obnovu všech po kalamitě vzniklých holin. Připravovaná změna lesního zákona a změny, které umožňují změnu lhůt, případně nezalesnění holin, je špatná cesta, byť se může zdát pro politiky levnější. Je potřeba pěstovat jiné lesy, než jsme pěstovali doposud – lesy druhově rozmanitější a věkově diferencovanější. Za stav, který je v současné době v lesích v České republice, nemůžou ani lesníci, ani vlastníci lesa. Počasí, které panovalo v posledních letech, zejména sucho, se na stavu lesů podepsalo. Jedině lesníci se svými zkušenostmi, vzděláním, pracovním odhodláním a stavovskou ctí jsou schopni vypěstovat nové lesy. A k tomu potřebují porozumění a podporu nejen široké veřejnosti, ale také státu.

Martin Rozmánek, lesník

Komentáře  

+7 # Starý 2019-06-10 10:44
Stát v této věci spí a nevíme, kdy se konečně probudí.
Dnes nejde jen o les, ale i zdroje vody, stínění a jediný čistý zdroj vody z hlediska mikro oběhu vody, který dále dělá velkou vodu-deště.
Nebo snad všichni věříte, že voda z rosy, která se v rámci mikro oběhu tvoří, je z lesů špatná? Za rosy se z ní živí zvěř, včely, další ....
A co ta voda z rosy z plošně dotovaného obilí a dalších, které jsou řádně chemicky za "naše" peníze ošetřovány. Ta voda je zdravá...nenese si sebou žádné látky a chemické znečištění....a co myslivci vaše zvěř (či státní) neživí se tím březí laně a další...
Při dešti či jiném splachu jde do půdy, spodních vod a pak...

Všechny +++ mluví pro les!!!

Bohužel lesy toto nedoženou a při podpoře, kterou dostávají do pár let skapou.

Tak se vážení zamyslete, kam jdeme??

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě