logo Silvarium tisk

Jakub VÁCHA, moderátor 
Prodej kalamitního dříví na otop spustil státní podnik Vojenské lesy a statky. Hospodaří ve stávajících i bývalých újezdech. Jde o dříví, které je poškozené suchem a následně kůrovcem nebo houbami. Nabídky využívají hlavně lidé z okolních vesnic. Správci lesů jim zajistí i dopravu. Tím pádem je to pro místní výhodné. Minimální množství k odběru je 13 kubíků. 

Veronika GECOVÁ, redaktorka, @Gecova_CT 
Dříví odebírá Zdeněk Dubský od vojenských lesů už několik let kvůli vytápění rodinného domu. Vždy ve stejnou dobu na začátku jara se zásobí na příští zimu. Za tuto fůru dal zhruba 6 tisíc korun. 

Zdeněk DUBSKÝ, zákazník 
Vemu ještě jednou tolik listnatýho, tak to máme na sezónu se synem dva. Nařežu si to, naštípu si to, pak si to složím do té kůlny tady a pořád je to nejlacinější topení. 

Veronika GECOVÁ, redaktorka, @Gecova_CT 
Vojenské lesy a statky nabízejí v České republice dříví na otop celkem v 6 lokalitách. Na jižní Moravě je jedna z nich. Vojenský újezd Březina tady u Rychtářova na Vyškovsku. 

Miroslav SKÁCEL, pracovník 
Je to prostě práce v terénu, ve svahách tam, kde se nedostane jinačí technika, tak to se dodělává traktorem. Já přibližuju dřevo z porostů na odvozní místo a pak dojede souprava a odveze dřevo zákazníkům nebo odběratelům. 

Petr KORHON, obchodník, Vojenské lesy a statky ČR 
Preferujeme tedy a je to podmínkou, aby odvoz dříví probíhal k odběrateli naší odvozní soupravou. Výhodné to pro ně určitě je. V podstatě z toho důvodu, že, že cena dříví na trhu je v současné době podstatně nižší než, než v posledních letech. 

Veronika GECOVÁ, redaktorka, @Gecova_CT 
Teď tedy zákazník zaplatí 480 korun za metr krychlový plus dopravné. Loni se palivové dříví prodávalo o dvě stovky dráž a tady jsou důvody. Sucho a škůdci. 

Petr KORHON, obchodník, Vojenské lesy a statky ČR 
Na tomto kousku kůry vidíme, že ten jedinec byl napaden lýkožroutem smrkovým. Tady vlastně vidíme takovej první signál, kterej, kterej jsme schopni poznat na jaře, že je ten jedinec napadený, že jsou tady závrty. 

Veronika GECOVÁ, redaktorka, @Gecova_CT 
Letos je prý vidět ještě dřív než loni a tak bude nadbytečného dříví zřejmě opět dost. Kam s ním ví Zdeněk Dubský už teď. Veronika Gecová, Česká televize. 

/ /na obrazovce/ Nahodilá těžba v Jihomoravském kraji (v m3), 2014 119,5 tis., 2015 298,1 tis., 2016 274,4 tis., 2017 321,6 tis., 2018 1,02 mil., Zdroj: Lesy ČR / 

Jakub VÁCHA, moderátor 
O největší plochu lesů v zemi se starají Lesy České republiky. Jejich údaje ukazují, že nahodilá těžba, tedy dřeva poškozeného kůrovcem a větrem byla v Jihomoravském kraji nejvyšší v loňském roce. Lesníci vytěžili přes milion metrů krychlových, tedy trojnásobek oproti roku 2017 a je patrné, že velký nárůst je taky mezi lety 2014 a 2015, kde je rozdíl bezmála 180 tisíc metrů krychlových. I ve Zlínském kraji čísla postupně rostou. Loni tam lesníci vytěžili přes půl milionu metrů krychlových poškozeného dřeva. Oproti roku 2017 je to dvojnásobek. Je tedy patrné, že dřevo z lesů rychle ubývá, mění se tak vzhled krajiny. Lesníci se to snaží napravit. Jen letos vysadí miliony nových stromů. Výběr sazenic je ovlivněný měnícím se klimatem a tím pádem tvrdšími podmínkami. 

/ /na obrazovce/ Nahodilá těžba ve Zlínském kraji (v m3), 2014 138,5 tis., 2015 146,4 tis., 2016 183,7 tis., 2017 244,3 tis., 2018 532,8 tis. / 

Josef KVASNIČKA, redaktor, @Kvasnicka_CT 
Jasany v lužním lese hynou po tisících. Aby taky ne, když jejich kořeny jsou jako papír. Zkázou je neviditelná houba chalára. 

Jaromír BELAN, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc 
Kořenový systém je ožrán houbou. Tím pádem se uschne a strom se buď vyvrátí nebo se zlomí. 

Josef KVASNIČKA, redaktor, @Kvasnicka_CT 
Chalára je pro jasany stejnou pohromou, jako je kůrovec pro smrky. Kvůli suchu je nezastavitelná. Ta situace je tady o to horší, že hned vedle lužního lesa teče řeka Morava a sucho přitom dál postupuje. Tato mapa kardinální problém u Kroměříže potvrzuje. Čím výraznější barva, tím větší sucho. Lesy už nebudou jako dřív. V nížině dnes sadili na místo jasanů odolnější duby. 

Richard NETOPIL, lesní dělník 
Někdy 200, někdy 250 když to jde dobře. 

Josef KVASNIČKA, redaktor, @Kvasnicka_CT 
Za den? 

Richard NETOPIL, lesní dělník 
Za den. 

Josef KVASNIČKA, redaktor, @Kvasnicka_CT 
Arcibiskupské a vojenské lesy letos dohromady vysadí 20 milionů nových stromů. Z toho až dvě třetiny listnáčů. Je to jediná šance, aby se lesy neproměnily v holiny, jak je patrné z těchto aktuálních fotografií. 

Arnošt BUČEK, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc 
Troufnu si říct, že se to rovná naprosté přírodní katastrofě. 

Roman DYMÁČEK, hlavní inženýr divize 
Bude ta krajina a lesní pozemky, lesní porosty budou suší a suší. To znamená, musíme pěstovat dřeviny, které budou schopny toto snést. 

Josef KVASNIČKA, redaktor, @Kvasnicka_CT 
Teď to potrvá 80 let, než bude možné nové stromy považovat za dospělé. Pokud ale klimatické extrémy přežijí. Aktuální prognóza je velmi špatná. Helena Ondřejová a Josef Kvasnička, Česká televize.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě