Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v uplynulém roce postavil pro turisty 31 nouzových útulen. Většinou stojí v odlehlých oblastech, kde není možné najít komerční či jiné ubytování. Lidé si mohou v dřevěných stavbách odpočinout, přečkat vánici či bouřku nebo v nich mohou i jednu noc přespat. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
Útulny podnik zbudoval nákladem 6,85 milionu korun v rámci programu Lesy pro život. Jsou dvojího typu, většinu konstrukce tvoří smrkové dřevo. Častější je útulna s uzavřeným patrem na spaní a posezením v přízemí. Druhý typ je pro horské oblasti. Má tvar áčka, uvnitř jsou lavice se stolem a zadní vyvýšené pódium pro přespání. V obou typech mohou přespat až čtyři lidi.
Turisté podle lesníků začali útulny využívat hned od prvních dní po jejich dokončení. „Protože o uživatelích útulen nevedeme žádnou evidenci, nedá se říct, zda v nich více lidí přespává nebo jen krátkodobě odpočívá,“ uvedla mluvčí. Lidé by v útulnách měli dodržovat několik pravidel. Odpadky si turisté musejí odnést, přespat v nich je možné jen jednou, v útulně a jejím okolí se nesmí rozdělávat oheň ani kouřit. Platí i zásada, že v útulně je místo pro více lidí, nejen pro dvojici.
První útulnu lesníci postavili na konci roku 2023 nad osadou Severní ve Šluknovském výběžku, asi dva kilometry od nejsevernějšího bodu České republiky. Poslední dva nouzové přístřešky vznikly loni v prosinci na Vysočině nedaleko Jihlavy a na jižní Moravě nedaleko Bítova. Útulny mohou využít turisté například při přechodech republiky po trasách Via Czechia nebo při putování Stezkou Českem.
S budováním útulen lesníci nekončí. „Turistika a relax v přírodě mají naši podporu, takže v projektu pokračujeme. Vytipovali jsme další místa a plánujeme i nouzová nocoviště pro stany,“ uvedl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.
Hradec Králové 21. ledna (ČTK)