logo Silvarium tisk

Státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR) odmítl názor Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR a Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ), že současná kritická situace českého lesního hospodářství je také výsledkem nevhodného způsobu hospodaření Lesů ČR. „Lesy ČR hospodaří v souladu se zákony České republiky a zadáním ministerstva zemědělství a tomu odpovídá i hospodářský model podniku,“ řekla dnes mluvčí podniku Eva Jouklová. Prioritou je podle podniku zvládnutí kůrovcové kalamity a obměna lesů.

Kritiku akademici a STUŽ vyjádřili na konci března ve společném stanovisku pro vládu, ministerstva a správní a výkonné složky sektoru lesního hospodářství. Za špatným stavem lesů podle nich stojí i změny klimatu a nevhodný způsob hospodaření i dalších subjektů spravujících lesy.

Podle komise a STUŽ je třeba přijmout rozhodnutí, která změní současnou koncepci nakládání s lesy. Zmiňují například to, že je nutné nově zpracovat cíle lesnické politiky, protože cílem hospodaření nemůže nadále být pouze ekonomický profit. Státní lesy by se také měly vrátit k hospodaření ve vlastní režii a najít jeho rovnováhu s modelem činnosti na zakázku. Změny si podle jejich stanoviska vyžádají změny v organizační struktuře výkonných složek Lesů ČR.

K návratu k hospodaření ve vlastní režii, jak navrhují akademici, Lesy ČR uvedly, že je nutné vzít ohled na současné provozní problémy sektoru. „Jde zejména o dlouhodobý nedostatek dělnických pracovních sil v lesnictví, ale i v zemědělství, mzdy, které nemohou konkurovat lehkému průmyslu a obchodu, a také dlouhodobé závazky podniku plynoucí z uzavřených smluv,“ uvedla mluvčí.

Kritika hospodaření podniku podle ní není na místě. „Podnik se řídí zákony a pokyny ministerstva a stejně jako další vlastníci lesů v Evropě se snaží vypořádat s klimatickou změnou, což v případě lesa není otázkou jednotek ani desítek let,“ řekla mluvčí. Zásadní je podle Lesů ČR úplné zastavení kůrovcové kalamity a pokračování v obměně druhové skladby lesů, aby byly odolnější vůči škůdcům i klimatickým změnám. „V tomto trendu budeme pokračovat,“ uvedla mluvčí.

Ministerstvo zemědělství ke stanovisku akademiků a STUŽ uvedlo, že pracuje s velmi podobně pojatými tematickými okruhy a formuluje jejich řešení v principiálně podobném duchu. „S předními lesnickými odborníky z lesnické praxe, výzkumu i vysokého školství pravidelně spolupracujeme, jsou součástí našich pracovních týmů, tato spolupráce je pro nás nezbytná,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Úřad podle něj vítá, že i autoři stanoviska vnímají potřebu adaptace lesnického hospodaření na změnu klimatu.

Z programového prohlášení vlády podle komise a STUŽ vyplývá, že v současnosti je hlavním úkolem vedení ministerstva zemědělství a lesnického sektoru definovat novou lesnickou politiku a zpracovat novou koncepci činnosti státního podniku Lesy ČR. „S ohledem na dosavadní nedostatky řešení je žádoucí, aby koncepce byla zpracována transparentním způsobem a za účasti povolaných odborníků, akademiků a veřejnost,“ stojí v jejich stanovisku.

ČTK

Komentáře  

+6 # Lynx 2022-04-25 00:10
Desetiletí stejné žvásty ze zaplaceného tlampače.
Ministerstvo z většiny narvané neschopnými úředníky.
V lesích to jde od 10 k 5.
Odvážní zaměstnanci LČR rozkrádali lesy za bílého dne.
A ještě mají drzost lhát a odmítat oprávněnou kritiku.
Jaký máte % podíl nahodilek, zelenáči?
Jakou manažerskou mrtvolu vytáhnete letos?
Nebo už jste poslali všechny lesy na krchov?
+3 # lesmistr 2022-04-25 17:35
Lynxi, ohledně ve Vaší poslední větě zmíněného krchova připomínám, že na podniku už Krchov nepracuje.
+31 # schutzmeister@iex.cz 2022-04-08 12:04
Kritika hospodaření podniku podle ní není na místě. „Podnik se řídí zákony a pokyny ministerstva"

Jen škoda, že na vám na ty zákony kůrovec s...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě