Státní podnik Lesy České republiky dnes v Hořicích na Jičínsku otevřel novou dřevěnou budovu sídla Lesní správy Hořice. Celkové náklady stavby včetně vnitřního vybavení dosáhly téměř 25 milionů korun bez DPH. Památkově chráněný barokní zámek v centru města, kde lesní správa sídlila 71 let, podnik prodal za 9,8 milionu korun městu Hořice.
"Budova zámku byla pro naše potřeby příliš velká a nákladná na údržbu. Proto jsme se rozhodli postavit dřevostavbu odpovídajících parametrů a zámek prodat," řekl krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář. Nové sídlo Lesy ČR stavěly od podzimu 2015. Hořická lesní správa obhospodařuje zhruba 170.000 hektarů lesů, má 23 zaměstnanců a patří mezi větší lesní správy Lesů ČR.
Vybudování hořické dřevostavby podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda zapadá do koncepce podniku stavět dřevostavby a tím podporovat spotřebu dřeva v Česku pro stavební účely. "ČR ve spotřebě dřeva zaostává. Chceme jít příkladem a ukázat cestu," řekl Szórád. V minulých letech Lesy ČR vystavěly ze dřeva například krajské ředitelství v Dobré Vodě u Českých Budějovic. V plánu mají dřevostavby pro sídla lesních správ v Chocni na Pardubicku a Kraslicích na Karlovarsku.
Největší chystanou administrativní dřevostavbou, jaká v ČR zatím nemá obdoby, je objekt nového sídla Lesů ČR v Hradci Králové. Náklady na stavbu se odhadují na 470 milionů korun bez DPH, stavět by se mohlo začít v roce 2019. Dvoupodlažní budova s 8000 metry čtverečními kancelářských ploch bude pro 180 až 200 úředníků. Nyní na ředitelství pracuje asi 160 lidí.
Hořická radnice podle starosty Aleše Svobody (Šance pro rozvoj) uvažuje, že by v zámku mohly vzniknout hotel, restaurace, muzeum motocyklových závodů, prezentace výroby hořických trubiček, archeologická expozice a konferenční sál. Přestavbu zámku by radnice chtěla udělat i ve spolupráci se soukromými subjekty.
O koupi zámku rozhodli hořičtí zastupitelé loni v únoru, transakce byla vypořádána letos v červenci. Koupě zámku bylo začátkem loňského roku hojně diskutované téma. Zastánci koupě zorganizovali petici, pod niž sehnali přes 1400 podpisů. Odpůrci argumentovali velkou nákladností projektu v hodnotě několika desítek milionů korun. Koupě tehdy v zastupitelstvu prošla nejtěsnějším rozdílem, když pro ni bylo 11 zastupitelů a proti deset.