Lesy ČR letos investují do opatření proti kůrovci 172 milionů korun. Panující sucho je hlavní příčinou chřadnutí stromů, oslabené dřeviny pak napadají škůdci. Novinářům to dnes řekli lesníci ze státního podniku.
"Optikou posledních 20 let zažíváme velmi teplou a suchou periodu," řekl výrobně-technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Podobnou částku vynaložil podnik na boj se škůdci, jako je houba václavka nebo lýkožrouti, také v loňském roce.
Proti kůrovci je možné se bránit důslednou obhlídkou lesních porostů a včasným nasazením lapáků, což jsou pokácené stromy, do kterých brouci nalezou naklást larvy, nebo instalací lapačů s feromony.
"Kůrovce láká usychající dřevo nebo feromony. Brouci, když zjistí, že mají v dřevě dobré podmínky, vydávají feromon jako signál pro ostatní brouky," řekl choceňský lesní správce Kamil Beznoska.
Pokácené stromy, které slouží jako lapáky, lesníci pravidelně kontrolují. Odloupnou kus kůry, aby zjistili, zda již kůrovec strom napadl. Když objeví brouky a chodbičky s larvami, stromy odtěží a případně nasadí další návnady v podobě dalších pokácených stromů, uvedl hradecký lesník Martin Zavrtálek.
Lesy ČR letos nastražily víc než 38.000 lapačů, 300.000 lapáků a dalších 30.000 lapačů otrávených, které však na východě Čech do lesů nedávají. Za první pololetí firma zpracovala 510.000 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem, které není tak kvalitní jako zdravá dřevina. V loňském roce státní podnik vytěžil 714.000 metrů krychlových kůrovcového dřeva.