Hradec Králové 25. února (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) by chtěl letos změnit své vlastnické postavení ve firmách H.F.C. a Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Nyní státní podnik v obou firmách vlastní podíl 50 procent. Cílem Lesů ČR je buď nabýt plnou kontrolu nad společnostmi, nebo naopak získat výnos z prodeje podílů ve firmách a vlastnictví se úplně zbavit. ČTK a České televizi to dnes řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Vlastnictví 50 procent akcií nedává podle něj státnímu podniku možnost efektivního řízení společností. "Výkon vlastnických práv je téměř nemožný, je hodně složitý, krkolomný přes dozorčí rady, představenstvo, valné hromady," řekl Szórád, který podnik řídí od loňského jara. Nyní si Lesy ČR nechávají dělat ocenění svých podílů.
Hlavním majetkem firmy H.F.C. je hotel U královny Elišky v historickém centru Hradce Králové. Lesy ČR podíl v H.F.C. drží od roku 2000, druhým společníkem je hradecká stavební firma Fato invest. Vedle hotelu firma H.F.C. také vyvíjí aktivity v Nikaragui, kde má asi dvěstěhektarovou plantáž teakového dřeva. Zisk z podnikání v Nikaragui podnik zatím žádný neměl, hotel byl v posledním známém účetním roce 2013 ztrátový. Celá H.F.C. vykázala v roce 2013 při tržbách 11,5 milionu korun ztrátu 3,4 milionu korun, její aktiva činila 112 milionů korun.
Podíl v HLDS státní lesy získaly v roce 1998. Firma pak do konce roku 2010 prodávala asi 40 procent dřeva z Lesů ČR. Když se LČR rozhodly smlouvu s HLDS neobnovit, vznikl mezi oběma subjekty ostrý spor. LČR tehdy tvrdily, že na spolupráci s HLDS prodělaly téměř miliardu korun. To druhý vlastník HLDS František Dejnožka odmítl a ze ztrát obvinil vedení LČR. V roce 2013 HLDS vykázala tržby 664 milionů korun a ztrátu tři miliony korun. Aktiva firmy činila přes čtvrt miliardy korun.
Lesy ČR chtějí změnit vlastnictví ve firmách HLDS a H.F.C. (ČTK)
Monitoring médií
- středa 25. únor 2026
- Emeritní rektor ČZU Petr Sklenička byl jmenován předsedou TA ČR (zivauni.cz)
- V Ostravě se uskuteční další veřejná aukce dříví (ostrava.cz)
- Arboretum Mendelovy univerzity vykácelo letité náletové dřeviny, má nové cypřiše (ČTK)
- Kořenovník vrstevnatý (e-los.cz)
- Také vám vadí nepořádek v lese na Kladně po bezdomovcích? Vznikla petice (e-kladensko.cz)
- Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
- Vědci řeší, jak zachránit nejtěžší organismus na světě. Šustí, ale chřadne (denik.cz)
- úterý 24. únor 2026
- Národní parky nelze kácet, varuje Bursík a dodává: Dotace na opravy domů přečerpala už Fialova vláda (irozhlas.cz)
- Lanškroun chce obnovit krajinu, vysadí tisíce stromů a vytvoří biokoridory (ČTK)
- V Libušině údolí probíhá kácení suchých stromů. Cílem je bezpečnost i obnova lesa (trebic.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, VčeraOsobně jsem pro, vykročeno správným směrem. Bohužel pouze výhybka ... -
Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
, VčeraŽe by konečně někomu secvaklo, že je všude zvěře mraky, až tak, že ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, VčeraCo mě teda nejde na rozum.... Svorně staří i mladí / jo, Mansfeldi jsou ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 4 dnyA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 6 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 1 týdnemHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ...













