MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Dva projekty teď mají pomoci vlastníkům lesů včas odhalit a zlikvidovat kůrovce, kteří napadají smrkové porosty. Proto desítky lesníků pravidelně počítají v lese u lapačů lýkožrouty, aby jejich počty poté zanesli do portálu s názvem Kůrovcové info. Další lidé zase zpracovávají družicová data, aby na jejich podkladě aktualizovali kůrovcovou mapu. Ta letos zahájila testovací provoz.
„Mapa monitoruje období, kdy dochází k napadení stromů, a upozorňuje na šíření lýkožrouta smrkového do okolí. Ukazuje také výskyt suchých a čerstvě vytěžených smrkových porostů, riziková místa pro šíření kůrovce, která vyžadují takzvanou nahodilou těžbu, i lokality, kde se kácení zanedbává," sdělil Štěpán Křístek, zástupce ředitele Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů ve Frýdku-Místku, který se na vývoji kůrovcové mapy podílí.
„Rozlišení jsme přizpůsobili tak, aby si bylo možné přiblížit porost o rozloze 100 metrů čtverečních. Někteří majitelé lesa mají pozemky ve větší vzdálenosti od bydliště a mohou si je tak hlídat a včas podchytit ohrožená místa," poznamenal Křístek.
Podle něj je web zatím v testovacím provozu, protože se pracuje na ověřování dat, nakolik informace získané z družic korespondují se skutečností. „Sbíráme proto údaje a mapu neustále upřesňujeme. Obzvláště ve smíšených porostech však nemusí zobrazit všechny jedince a hloučky smrků, potenciálně napadené či jinak rizikové pro šíření brouka," vysvětlil Křístek.
Celý článek najdete v MF Dnes.