Český Krumlov 18. března (ČTK) - Firma Lesy města Český Krumlov vytěžila loni 10.000 metrů krychlových dřeva. Z toho bylo 5713 metrů krychlových kůrovcového dřeva, meziročně téměř o 80 procent víc. Letos čeká podnik ještě horší dopad kůrovcové kalamity. Firma dostává za dříví méně peněz a platí více za sazenice, protože holin, jež je nutné zalesnit, přibývá. ČTK to dnes po valné hromadě firmy řekl její jednatel Miroslav Štoll. Společnost obhospodařuje 1329 hektarů lesů.
"Kůrovec byl, je a bude zásadní problém i pro letošní rok. Měl vliv na všechno: na snížení prodejní ceny dřeva, na zvýšení cen sadebního materiálu, zvýšení našich výrobních nákladů," řekl jednatel. Z 10.000 metrů krychlových dřeva bylo 1000 metrů krychlových z polomů.
Přestože Lesy Český Krumlov loni zpracovaly 90 procent kůrovcové hmoty ke konci září, Štoll čeká, že letos budou kůrovcové těžby ještě větší. "Příčinou je jednak globální klimatická změna, kdy porosty opravdu trpí suchem, netýká se to jenom smrku, ale i ostatních dřevin. A jednak je populace kůrovce opravdu vysoká," řekl jednatel.
Metr krychlový kůrovcového dříví prodává podnik za 1100 Kč. Za poslední čtyři roky klesla cena o 700 Kč. Problém je podle Štolla i to, že podniku schází kulatina ve vyšší kvalitě. Ta se před třemi lety prodávala za 2500 Kč za metr krychlový, nyní je to necelých 1800 Kč. Dříve bylo kvalitnější kulatiny 90 procent, dnes jí je minimum. "Rozevírají se nůžky: dostáváme méně peněz za dříví, platíme víc za sazenice," řekl Štoll.
Firma se obává novely lesního zákona, která umožní ponechat v některých regionech množit kůrovce bez zásahu a přemístit výrobní kapacity jinam. "Sousedíme s oblastmi Lesů ČR, kde zřejmě k této situaci dojde. Máme obavu o napadení našich porostů," řekl Štoll.
Podniku nepomohlo loni ani to, že stát zvýšil dotaci na podporu melioračních a zpevňujících dřevin z devíti na 12 korun. Nepokrylo to ani zvýšenou cenu sazenice. "Její cena vzrostla o víc než o tři koruny, od jara do podzimu. Je nedostatek sadebního materiálu, vznikají holiny, které je nutné zalesňovat," řekl Štoll.
Jediným účinným nástrojem proti kůrovci je podle něj včas najít napadené stromy a zlikvidovat je. Oba lesníci podniku se tomu od poloviny června do poloviny října věnují na sto procent. Lesy města Český Krumlov mají roční výnosy kolem 15 milionů Kč. Provozní zisk byl loni 700.000 Kč. Podnik má pět stálých zaměstnanců a najímá si živnostníky pro práce v lese.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Stav lesů je nyní označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a následná kůrovcová kalamita již zasáhly třetinu lesů v ČR. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu půjde letos od státu 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku.