Ačkoliv lesnatost v rámci Evropy stále stoupá a rozlohy lesů jsou vyšší než v posledních staletích, narůstá také ohrožení lesních ekosystémů. Dle nové studie, na které spolupracovali také vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (FLD ČZU), trpí evropské lesy přemnoženími lýkožrouta, potýkají se s různými chorobami a zvyšující se frekvencí větrných kalamit a požárů. Jako jednu z příčin vědci považují nerespektování přírodních procesů.
Celý článek najdete zde
Lesnický management v Evropě není v rovnováze s přírodními procesy, ukazuje nová studie (rtvj.cz)
Monitoring médií
- středa 1. červenec 2026
- Na papíře z Číny, ve skutečnosti z Ruska. Do Česka dál proudí sankcionované ruské dřevo (denikn.cz)
- „Lesy jsou po vedrech velmi náchylné k požárům. Všechny fondy Lesů ČR byly na čisté nule. Teď je prostor pro rozvoj podniku.“ – Josef Vojáček (xtv.cz)
- Liberec kvůli přívalovým dešťům chystá úpravy nad Lesním koupalištěm. Chce také zadržet vodu v krajině a zmírnit erozi (genus.cz)
- Oblíbenému přírodnímu koupališti chybí voda, v rybníku pod ním hrozí úhyn ryb (centrum.cz)
- Česko bude muset urychlit změnu hospodaření s vodou, míní hydrolog (ČTK)
- Urostlé a staré stromy získají v Plzni vlastní označení. Město chce jejich příběhy přiblížit veřejnosti (irozhlas.cz)
- Plameny u Blanska. Hasiči zvládli požár během několika minut (blanensky.denik.cz)
- Hrozí zákaz vstupu přírodní památce Stohánek (ceskatelevize.cz)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (ČTK)
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)














