Přes pět milionů mladých stromků vysadí ve výcvikovém prostoru Libavá Vojenské lesy a statky (VLS) ve snaze zmírnit následky dlouhodobého sucha, které zde loni vygradovalo v doslova kalamitní stav. Suchem oslabené stromy jsou totiž mnohem náchylnější k napadení kůrovcem.
Vojenští lesníci letos vysadí ve vojenských lesích 11,5 milionu sazenic a zalesní 1 780 hektarů plochy. Téměř polovina těchto mladých stromků najde své místo právě na Libavé.
„Původně jsme pro Libavou počítali s výsadbou okolo 4,9 milionu sazenic, v současné chvíli je to už 5,2 milionu," uvedl výrobní náměstek Vojenských lesů a statků Libor Strakoš. Z celkových nákladů ve výši 120 milionů korun půjde na konto Libavé rovněž necelá polovina.
Sucho a nedostatek srážek pronásleduje vojenský prostor už od roku 2006. V loňském extrémně suchém roce pak situace vygradovala doslova v kalamitní stav.
„Stromy trpící nedostatkem vláhy jsou méně odolné proti škůdcům. I na Libavé VLS plánují výstavbu vodních nádrží, které zadrží vodu v krajině," prozradil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona, podle nějž se Libavá potýká s „dramatickým rozpadem lesů". Kůrovcem napadených stromů se těží trojnásobek
Ozdravení se ovšem dotkne i dalších lesů v regionu. Státní Lesy České republiky plánují v letošním roce vysadit na lesních plochách v Olomouckém kraji, které mají ve správě, přibližně pět milionů sazenic.
„Druhově je nová výsadba velmi rozmanitá. Více než třetinu tvoří buk, 28 procent smrk a 21 procent dub. Pět procent připadá na borovici, tři procenta na jedli a stejně tak javor a dvě procenta na lípu. Dále se vysazují modřín, olše a jednotlivě další dřeviny," vyjmenovala mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová s tím, že výsadba se liší v závislosti na zalesňovaných stanovištích.
„V nižších polohách se jedná zejména o listnáče, na suchých a na živiny chudších půdách se vysazuje hlavně borovice, od středních po horské polohy pak přibývá zastoupení jedle a smrku. Jedním z cílů je zajistit co nejvyšší odolnost lesů proti suchu a přiblížit lesy druhovému složení z minulosti," vysvětlila Jouklová. Zajímá vás dění v krajích?
Z míst nejvíc zasažených dlouhodobým suchem je na tom nejhůř Šternbersko a právě oblast vojenského prostoru Libavá. Suchem oslabené stromy jsou náchylnější k napadení kůrovcem.
„V Olomouckém kraji Lesy ČR zpracovaly ve státních lesích 183 400 metrů krychlových souší a kůrovcem napadeného dříví, tedy téměř trojnásobek oproti stejnému období roku 2015," řekla mluvčí Lesů ČR.
To Vojenské lesy a statky musely zasahovat kvůli nemocným a suchým stromům ještě víc.
„Už loni se těžba dostala na hranici asi 0,5 milionu kubíků dřeva, ať už suchých, nebo napadených stromů, což je trojnásobek dlouhodobého průměru, a letos bude těžba srovnatelná. Je ale třeba říct, že stromy postižené suchem například vloni mohou žít ještě roky. Sucho posledních let ovlivní zdravotní stav lesů na řadu dalších let," doplnil mluvčí Vojenských lesů a statků Sotona.